کارت های برنده مناقشه قره باغ، در دستان الهام علی اف!

کارت های برنده مناقشه قره باغ، در دستان الهام علی اف!
 مهر ۱۶, ۱۳۹۹  goroob online  اخبار
کارت های برنده مناقشه قره باغ، در دستان الهام علی اف!

کارت های برنده مناقشه قره باغ، در دستان الهام علی اف!

گاه در طول حیات ملت ها و در دور حکومتی دولت ها، اتفاق می افتد که تمامی شرایط تاریخی بر روی هم منطبق گشته و یک فرصت تاریخی را برای آن ملت و یا دولت ایحاد می کند. اگر بتوان از این امر بهره مناسبی برد، می توان برگ زرینی در دفتر تاریخی آن ملت و یا دولت به ثبت رساند.
اکنون به نظر می رسد که این شرایط تاریخی برای جمهوری آذربایجان و حکومت #الهام_علی_اف مهیا است. اکنون ورق های پیروزی، دیگر یکایک در دستان رهبران جمهوری آذربایجان قرار می گیرند تا بتوانند این پازل تاریخی را برای وی تکمیل کنند.
برتری های یک دولت، بخصوص در مناقشه خارجی، مبتنی بر افکار عمومی- رفتارهای بین المللی- و منابع نیروی انسانی، نظامی و اقتصادی است. اگر جنبه مثبت تمامی این عوامل در دستان ملت و حکومتی باشد، این امر می تواند یک شرایط تاریخی ویژه ای را برای آنان رقم بزند.
در مناقشه اخیر قره باغ، به نظر می رسد که تمامی این فاکتورها در جهت حمایت از حکومت جمهوری آذربایجان عمل می کنند.
اکنون دیده می شود که رفتارهای سیاسی دنیا، در جهت جهت گیری سیاسی سیاستهای دولت جمهوری آذربایجان قرار دارد.
روسیه، حامی سرسخت دولت ارمنستان- ظاهرا این بار درخواستهای کمک ارمنستان را رد کرده است. خبرگزاریها نیز به نقل از شبکه تلویزیونی دولتی روسیه عنوان کرده بودند که نیکول پاشینیان- نخست وزیر ارمنستان- از به دست آوردن حمایت پوتین در برابر حملات آذربایجان عاجز مانده و پوتین در پاسخ تماسهای مکرر دولت ارمنستان، گفته که با من تماس نگیرید، مشغولم!
دولت ایران نیز نهایتا پس از کش و قوس های فراوان- و تحت فشار شدید افکار عمومی- رسما خواهان خروج ارمنستان از خاک آذربایجان گردید و بر حق حاکمیت اذربایجان بر منطقه قره باغ تاکید کرد.
دولت ترکیه هم که رسما و عملا از همان ابتدا، حمایت همه جانبه خود را از جمهوری آذربایجان اعلام نموده است.
آمریکا هم ظاهرا تمایلی به ایفای نقش پر رنگ تری در این مناقشه ندارد، که دلایل ان را می توان به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، بحران داخلی کرونا، درگیری در مورد حل بحران جهان عرب با اسرائیل و نیز حل بحران افغانستان و… نسبت داد.
در اروپا نیز گرچه شاید دولتهایی نظیر فرانسه نظرهای مخالفی داشته باشند ولی در این برهه تاریخی، اروپا در سیر نزولی تاثیرگذاری در عرصه سیاستهای بین المللی قرار دارد و بر همین اساس است که دبیر کل ناتو برای برقراری اتش بس به ترکیه رفته تا دست به دامان دولت آنکارا شود.
در این میان، حتی دولت افغانستان هم با وجود درخواست ارمنستان مبنی بر اخراج این کشور از شورای امنیت جمعی، در موضع گیری خود در باره قره باغ استوار مانده است.
تقریبا تمامی محافل سیاسی و سازمان های بین المللی هم بیانیه هایی سیاسی مبنی بر محکومیت ارمنستان صادر کرده اند که برگهای برنده آن در جیب سیاست دولت باکو قرار دارد.
برتری های تسلیحات نظامی، جمعیتی، منابع نیروی انسانی در حوزه نظامی، منابع غنی اقتصادی، بودجه نظامی بالا و… نیز در دستان حاکمیت جمهوری آذربایجان قرار دارد. آثار این برتریها را می توان بر روی زمین مناقشه مشاهده کرد.
در حوزه افکار عمومی نیز تمامی برگ های برنده در دستان جمهوری آذربایجان قرار دارد.
حال به نظر می رسد که دولت باکو در بهترین شرایط تاریخی از برای بازپس گیری خاکهای تاریخی خود- به طرق نظامی و یا سیاسی- قرار دارد. اگر دولت الهام علی اف- به هر دلیلی- نتواند و یا نخواهد! که از این همه برگ برنده، در جهت تحقق این خواسته تاریخی ملت آذربایجان بهره گیرد، بدون تردید بدترین خاطره ناگواری برای ملت خود به یادگار خواهد گذاشت.
#علی_حامد_ایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز