پیگیری اجرای بیمه قالیبافان بر مدار استمرار

پیگیری اجرای بیمه قالیبافان بر مدار استمرار
 تیر ۲۶, ۱۴۰۱  goroob online  پایگاه خبری , منتخب
پیگیری اجرای بیمه قالیبافان بر مدار استمرار

 

رئیس اداره فرش سازمان صنعت؛ معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی با اعلام اینکه مشکلات بیمه قالیبافان درکلیه عرصه ها و فرصت ها در حال پیگیری است. گفت: کلانترین مشکل بیمه مذکور عدم تخصیص بودجه مر بوطه در طول 8 سال گذشته در کل کشور است.

سلیمانی درجریان بازدید از کارگاههای قالیباقی و سایر حرف جانبی تولیدکنندگان فرش با حضور روساء و کارشناسان سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: با وجود اینکه چندین مرتبه در جلسات حضوری با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی؛ مرکز ملی فرش ایران و سایر نهادهای دیگر و مکاتبات متعدد کارشناسی با عدم اجرای بیمه قالیبافان با نرخ 27 درصد مواجه هستیم که متاسفانه تاکنون شکل اجرایی نگرفته است.

سلیمانی به صراحت اعلام کرد: این امر علاوه بر اینکه بر امنیت شغلی قالیبافان تاثیر منفی گذاشته بر سایر فعالیت های دیگر این حوزه اثرنامطلوبی دارد.

وی ضمن احصاء مشکلات جانبی موارد بیان شده اظهار داشت: عدم بیمه کارگران بافنده بالای 5 نفر در کارگاههای قالیبافی؛ عدم بیمه بافندگانی که تغییر مکان می دهند؛ عدم امنیت شغلی برای بافندگان شرکت های تعاونی که عضو هیات مدیره می شوند از موارد جانبی آن محسوب می گردد. بدین منظور آثار جانبی فقدان بیمه قالیبافان بر کاهش زیانبار آمار قالیبافان تک بافت؛ به ویژه در کارگاههای قالیبافی مشهود می باشد. متاسفانه حذف کمک دولتی بیست درصد برای بافندگان بالای 5 نفر در کارگاههای قالیبافی به دلیل عدم توان پرداخت کارفرمایان بر تعطیلی این کارگاهها منجر می شود. به این دلیل در طول چند سال گذشته تقریبا  از 1200کارگاه قالیبافی دارای پروانه کسب به تعداد 500کارگاه کاهش پیدا کرده و چنانکه روند عدم تخصیص بودجه بیمه قالیبافان ادامه یابد شاهد کاهش بیشتردر اغلب حوزه ها  خواهیم بود.

رییس اداره فرش آذربایجان شرقی در پایان اعلام نمود: خاستگاه قانونی و اصلی بیمه قالیبافان استان آذربایجان شرقی است که خوشبختانه پیگیری های لازم در خصوص بیمه قالیبافان تا تحقق نهایی مطالبات جامعه فرش ادامه دارد که در این راستا آخرین پیگیری ها عبارتند از؛ انجام اقدامات کارشناسی در جلسات مختلف از جمله کمیته فرش می باشد که در نهایت مقرر شده در اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان با حضور مسئولین ارشد موضوع بیمه قالیبافان و موارددیگر مشابه مطرح و در دست پیگیری قرار گیرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز