هنرمند شاهکار آفرین جهان ترک

هنرمند شاهکار آفرین جهان ترک
 خرداد ۹, ۱۴۰۰  goroob online  7 هنر
هنرمند شاهکار آفرین جهان ترک

هنرمند شاهکار آفرین جهان ترک

محمد فرج‌پور باسمنجی

در اوایل خرداد ماه جاری و در تاریخ معاصر هنر جهان، مردی در نقاب خاک کشید که آوازه‌ی بلندی در هنر و نقاشی داشت و سرآمد هنرمندان نقاشی جهان در قرن اخیر به شمار می‌رفت. طاهر صلاح اف متولد ۱۹۲۸ میلادی در باکو و هنرمند جهانی آذربایجان و استاد بنام هنر و نقاشی بود.
پروفسور طاهرصلاح اف در سن ۹۲ سالگی در حالی به دیار باقی شتافت که سالها عضو افتخاری فرهنگستان هنر ایران زمین نیز به شمار میرفت. وی دانش آموخته مدرسه نقاشی، مجسمه سازی و معماری مسکو بوده و نقاشی های این استاد بزرگ بیشتر با رنگ های سرخ، مشکی، خاکستری روشن و تیره شکل می گرفت و تاثیرات سبک و سیاق های شرقی در آن موج میزد و برخی نیز از آثارش ترکیب و رنگ آمیزی از ریتم های جاری مینیاتور های قرون وسطی شرقی پیروی می کرد.
وی از جمله پیشگامان هنر نقاشی در سبک سخت و هنر کمونیستی و مردمی محسوب می‌شد که دردها و آلام طبقات پایین جامعه را درک می‌کرد که در احساس و ذوق این هنرمند تبلور می‌یافت.
آثار هنری ترسیمی وی از زندگی کارگران زحمت کش صنایع نفتی شمال دریای خزر و شهر نفتی باکو گواه این مطلب است که هنوز این آثار را می توان در موزه های هنری باکو، مسکو،تفلیس،عشق آباد، دوشنبه و… یافت.
در بین نقاشان و هنرمندان جهان شرق و کشورهای جماهیر شوروی سابق این هنرمند جایگاه ویژه‌ای داشت طوری که در کارنامه وی ۲۰ سال دبیری اتحادیه نقاشان هنر سراسر اتحاد شوروی سابق و همچنین قائم مقامی آکادمی امپریال هنر روسیه دیده می‌شود. سخنرانی ها و نمایشگاه های وی در گالری ها و آکادمی های هنری جهان بارها طنین انداز و جلوه‌گری میکرد. از شاهکار های وی می توان به آفرینش تک چهره های بی‌نظیرنقاشی «قاراقارایف و دمیتری شوستاکوویچ» و همچنین تصویرگری های او درباره کار و تلاش کارگران پنبه و صنایع باکو نام برد. همچنین مطالعه حقیر در کارنامه هنری این هنرمند برجسته نشانه های هنری میهن پرستی روسیه، دوستی خلق، دوستی روسیه، ادبیات و هنر کشور فرانسه و نشان شهرت جمهوری آذربایجان را نیز نشان داد. سخنرانی های او در مراکز آکادمیک کشور های روسیه، اسپانیا، ژاپن، ایران، چکسلواکی،قرقیزستان و جمهوری آذربایجان تاکنون منتشر شده و موزه خانگی وی در خیابان «الیاس افندی اف» در ایچری شهر باکو روزانه مورد بازدید صدها هنرمند داخلی و خارجی است. وی مطالعاتی هم در مکتب هنر تبریز به عنوان یکی از بزرگترین مکاتب نقاشی و مینیاتور جهان شرق داشت و در شناساندن مکتب هنری تبریز بویژه استوانه های هنری آن یعنی کمال الدین بهزاد و سلطان محمد تبریزی در محافل بین المللی نقش مهمی ایفا می‌کرد.
وقتی وارد مجمع هنرمندان جهان در یونسکو پاریس میشد، به زبان های انگلیسی و روسی و ترکی آذربایجانی سخن می گفت و مورد تمجید کمیسیون های هنری یونسکو قرار می گرفت.
دختر آن که یادگار شایسته این هنرمند جهانی است، شهره‌ی عام و خاص در محافل بین المللی محسوب میشود. آیدان صلاح اف در میان چهره های هنری سرزمین وسیع روس در نگارگری و نقاشی فرد شناخته شده‌‌ی معتبری است.
آیدان همچنین در عکاسی و مجسمه‌سازی شاهکارهای منحصر بفردی داشته و تمایلات این دختر هنرمند در ترویج این نوع هنرها در محافل هنری کشورهای اروپایی و آسیای مرکزی قابل تأمل است. مجموعه مینیاتور های سبک ایرانی این هنرمند نشان از هویت زنانانه در جامعه اسلامی دارد و استقبال هنرمندان زن کشورهای اسلامی از آثار این هنرمند زن بویژه در کشورهای حاشیه خلیج فارس مؤید این مطلب است.

هنرمند شاهکار آفرین جهان ترک

هنرمند شاهکار آفرین جهان ترک

هنرمند شاهکار آفرین جهان ترک

هنرمند شاهکار آفرین جهان ترک

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز