نگرش دگراندیشانه به مرگ یک هنرمند | علی حامد ایمان

نگرش دگراندیشانه به مرگ یک هنرمند | علی حامد ایمان
 مهر ۱۹, ۱۳۹۹  goroob online  اخبار
نگرش دگراندیشانه به مرگ یک هنرمند | علی حامد ایمان

نگرش دگراندیشانه به مرگ یک هنرمند | علی حامد ایمان

دهان کدامین شهر را به عاریت گرفته ای!

امروزه و در عصر مدرن، اگر فلسفه هنر بتواند به همان مبانی نظری و فلسفی پیشین خود وفادار بماند، اما کارکرد آن بدون تردید تغییر کرده و قالبهای جدیدی به خود گرفته است. فلسفه ذاتی هنر دغدغه زیباشناسانه ای دارد و تلاش می کند که زندگی را برای انسان زیباتر و تحمل پذیرتر نماید، اما کارکرد هنر تغییر کرده و هویت جدیدی یافته است. بر اساس همین هویت تازه شکل یافته، هنر بیشتر از آن که بازتاب درونی یک هنرمند باشد، بازتاب درون اجتماع است. بنابراین تمامی آثار هنری لایه هایی از معانی را در خود پنهان دارند که این لایه ها بخشی از تفکر، جامعه و سیاست هنرمند را نشان داده و در نتیجه نقش جدیدی به هنرمند و آثار کی ایفا می کند. از همین روست که “آدورنو” معتقد است مهمترین نقش و کارکرد هنر، کارکرد انتقادی و نقش رهایی بخش آن در راستای نقد ساختارهای سلطه و سرکوب است. حال بگذریم از نظر “مارک والن” که معتقد است کل هنر، سیاست است.
بنابراین امروزه هنر و کارکرد هنری نمی تواند به صورت مجزا مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. در دنیای مدرن، نه تنها هنر که تمامی مولفه های بشری از جمله فرهنگ، اقتصاد، اجتماع و حتی خود سیاست در کنار هم و در جوار یکدیگر معنا یافته و هویت جدیدی می یابند. در چنین بازتعریفی، رویدادها هم از راست قابل خواندن می شوند و هم از چپ، هم از بالا و هم از پایین، و هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی، و یا حتی به صورت معکوس.
اگر بخواهیم در چنین بستری به یک اثر هنری و مرگ یک هنرمند بنگریم بی تردید می توانیم از زوایای مختلفی آن را بازتعریف کرده و به خوانش آن بنشینیم، خوانشی که ممکن است به مذاق عده ای کثیر خوش ننشیند. بر اساس همین خوانش، آثار هنری استاد شجریان و رویداد درگذشت وی و بخصوص همجواری آن با فردوسی، می تواند مفاهیم جدیدی را در این عرصه بازتولید نماید. گرچه نمی توان نقش هنری شجریان را نادیده گرفت اما این رنگی است که هنر در کنار سیاست به خود گرفته و نقشی جدید یافته است والا هنر ذاتا جز به زیبایی، به جیز دیگری نمی اندیشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز