لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی، راهی در تسهیل امور سیاسی و بهبود اوضاع کشور

لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی، راهی در تسهیل امور سیاسی و بهبود اوضاع کشور
 آذر ۴, ۱۳۹۹  goroob online  منتخب
لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی، راهی در تسهیل امور سیاسی و بهبود اوضاع کشور

لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی، راهی در تسهیل امور سیاسی و بهبود اوضاع کشور

گفتگو با علی بدلی، یکی از تدوین کنندگان «بیانیه خواستاران تشکیل انجمن ایالتی آذربایجان»
چندی پیش متنی در فضای حقیقی و مجازی منتشر گردیده بود که در آن بیانیه خواستار تشکیل و به راه افتادن انجمن های ایالتی و ولایتی آذربایجان شده بودند. در این متن، که به دفتر امام جمعه و دفتر استانداری آذربایجان شرقی نیز ارائه گردیده، آمده است:
«یکی از مهمترین مباحثی که در جنبش مشروطه خواهی سرلوحه گفتار و اندیشه آزادی خواهان بخصوص نمایندگان آذربایجان بوده است، لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی بود، راهی که می توانست به تسهیل امور سیاسی و بهبودی اوضاع کشور کمک کند، اما ناکام ماند. واقعیت این است که پس از جنگ جهانی دوم اکثر ممالک مترقی و قدرتمند مبانی اصولی فدرالیسم و تفویض قدرت به نهادهای مردمی را پذیرفته و ضمن محفوظ نگه داشتن یکپارچگی کشور توانسته اند از طریق ایجاد ساختارهای مناسب مردم را در اداره امور کشور دخیل نمایند. متاسفانه در کشور ما منافع غرب و آمریکا در مقابل روسیه به تقویت حکومت پهلوی کمک کرد و سیستم اداری ایران به شدت سانترالیستی و مرکزگرا شد، پس از انقلاب اسلامی نیز عملا سیستم اداری کشور تغییری نکرد. سوال اینجاست که چرا به تجارب تاریخی خود مراجعه نکرده و به فکر تغییرات بنیادی در ساختار اداری کشور نباشیم؟»

در ادامه بیانیه آمده:
«متاسفانه طی چند دهه اخیر شاهد برخورد ناعادلانه با افکار و جریانات سیاسی و جنبش های اجتماعی بوده ایم که اذهان عمومی را نگران و ناامید ساخته و به بهانه های مختلف خواسته های بحق مردم آذربایجان از طرف دولت دچار تعویق و با مواضع مختلف از جانب نیروهای سرکوبگر مورد تهاجم قرار گرفته است که این امر مسلما اعتراض مردم آذربایجان را سبب می گردد. حاصل عملکرد کوته فکران تنگ نظر، که به جز سرکوبی نظامی ایده ای در ذهن ندارند، این بوده است که بسیاری از نیروهای راستین این ملت به سمت دشمنی با نهادهای قدرت هدایت می شوند. بدیهی است در چنین وضعیتی حرکت ساختاری در جهت تحقق آرمان های مردم و مصالح عموم با تحقق انجمن ایالتی و یا همان فدرالیسم کارساز خواهد بود. بنابراین در این برهه حساس، تشکیل دولت فدرال محلی در آذربایجان که خواسته بحق ملت می باشد اقدامی موثر در اصلاح و ترقی این منطقه از کشور خواهد بود. در عین حال در معادلات و معاملات سیاسی بین المللی در جهت اتحاد مسلمانان گامی مسالمت آمیز می باشد».

در خاتمه نیز ذکر شده است که:
«بالاخره تمامی اقشار مختلف مردم و مسئولین با نهایت همکاری و صمیمیت در راستای حفظ استقلال و تمامیت کشور و بسط دموکراسی در تسهیل اداره امور منطقه، بی آنکه خللی به استقلال ایران وارد نماید خواهان تشکیل دولت محلی و دموکراتیک در آذربایجان باشیم، ایمان داریم که تشکیل دولت ایالتی در آذربایجان و ترقی امور به تمامی مسائل منطقه ای در خاورمیانه نیز به نحو صحیح و مسالمت آمیز موثر خواهد بود، لذا از تمامی مسئولین دلسوز آذربایجانی تقاضا داریم با بهره گیری از موقعیت های شغلی و اداری خویش در راستای تحقق این آرمان والای انسانی گام بردارند».

این بیانیه که به ادعای تدوین کنندگان آن، به مسئولین مردمی منطقه آذربایجان نیز رونوشت شده، ما را بر آن داشت که با علی بدلی، به عنوان دانش آموز حقوق و یکی از تهیه کنندگان این بیانیه، گفتگویی داشته و از وی در مورد علل و انگیزه انتشار چنین درخواستی سوال کنیم.

– اخیرا بیان نامه ای در فضای مجازی منتشر شده که در آن خواستار تشکیل انجمن ایالتی آذربایجان گردیده است. ماجرای شکل گیری و اهداف ذکر شده در این بیانیه چیست؟

بدلی: ماهها قبل با مصلحت اندیشی دوستان فرهنگی و پیشکسوتان خطه آذربایجان اقدام به نگارش بیانیه همت گماشته و آن را به برخی مقامات رسمی تحویل و ارسال نموده ایم. به نظر ما، تشکیل انجمن ایالتی به شکل فدرال از ضروریات امروزین است که به آینده ایران آباد می اندیشد. این موضوع غرور تاریخی آذربایجان و تبریز است چرا که در دوره مشروطه انجمن ایالتی شناسنامه تحسین بر انگیزی را کسب نموده است. حتی در سده های ماقبل مشروطه، خصوصاً در دوران فرمانروایی تیموریان، اداره آذربایجان به شکل شورایی بود یعنی در دورانی که ایران کنونی به این شکل نبوده نیز به صورت فئودالیته اداره می شده است.

– چنین درخواستهایی بارها از سوی روشنفکران و حتی مسئولین درون حاکمیتی نیز درخواست گردیده و ضرورت وجودی آن نیز بیان شده است. فکر می کنید این بیانیه چه چیز تازه و متفاوتی برای بیان کردن دارد؟

بدلی: کاملاً صحیح است حتی در سال 1393 یک تقسیم بندی منطقه ای از طرف وزارت کشور به اجرا گذاشته شده و کشور را به 5 منطقه تقسیم نمودند که نهایتا به دبیرخانه منطقه ای اکتفا نمودند که هر 2 ماه به صورت چرخشی در هر یک از استانها جلسه ای برگزار می گردید که ظاهرا تا بحال در توسعه مناطق نتیجه بخش نگردیده است. هر از چندگاهی موضوع فدرالیسم از جانب مسئولین رده بالای کشوری- بالاخص در ایام انتخابات- مطرح می شود که تا حد یک جلسه سخنرانی پیش می رود ولی بعداً هیچ اقدامی صورت نمی گیرد. ما ضمن طرح موضوع رسماً اقدام نموده و به مقامات استانی تحویل داده و حتی به برخی از نمایندگان مجلس نیز ارسال نموده ایم و امیدواریم که مورد کمال توجه مسئولین واقع شود. در حقیقت ما در این متن، به غیر از خواسته به حق مردم، هیچ چیز تازه ای نمی خواهیم. با این اقدام خواسته ایم صمیمیت و حسن نیت خود را نشان داده و اجازه ندهیم مغرضین و مخالفین شکل دیگری به مطالبات مردم داده و آن را به بیراهه بکشند چرا که تفکرات ارتجاعی پراکنده ای وجود دارد که به ایجاد معاندت و شکاف بین مردم و مسئولین در جهد و تلاشند.
در اینجا لازم می دانم که به ماجرای سیاست نیرنگ و غافلگیرانه از طرف مرتجعین- که با مشاوره انگلیس هدایت می شد- در زمان حکومت محلی و دموکراتیک به رهبری مرحوم پیشه وری در سال 1324 اشاره ای بنمایم. بعد از تشکیل دولت محلی در آذربایجان و ترقی امور در خوزستان با دخالت مستقیم مامورین سیاسی انگلیس نظیر جیکاک، تمپل و ترات، ژنرال کنسول انگلیس و پشتیبانی علی مصباح فاطمی، استاندار خوزستان، با نام اتحاد عشایر خوزستان تشکیل دادند که بهانه ای در جهت بر هم زدن دولت فدرال آذربایجان باشد. بعدها با دسیسه کمیته ایالتی فارس اختیارات محلی خواست تا مجلس را مصمم به بر هم زدن و از میان برداشتن تمامی آنها مخصوصاً حکومت آذربایجان وادار نمایند. البته مامورین سیاسی انگلیس در خوزستان سیاست تیغ دو سر بر داشتند یعنی در صورت موفقیت خوزستان را جدا می کردند ولی عملاً دسیسه ای بود بر علیه آذربایجان.

– در این بیانیه راه حلی برای اجرایی شدن این طرح مطرح نشده است. ضمانت اجرایی چنین بیان نامه هایی چه می تواند باشد؟

بدلی: راه حل این طرح، تشکیل پارلمان محلی و برگزاری انتخابات آزاد است. اجرایی شدن طرح صرفا با موافقت رهبر معظم انقلاب و همکاری مسئولین امکان پذیر خواهد بود.

– ظاهرا این بیانیه به دفتر امام جمعه و دفتر استانداری هم ارائه داده شده است. نظر و برخورد آنان در این مورد چه بود؟

بدلی: باید صادقانه گفت که با نهایت صمیمیت مصاحبت نمودند. ما با طرح موضوع، حقیقت خود را آشکار ساختیم و به هر شکلی که با این موضوع رویارویی کنند حقیقت آنان خواهد بود و صفحه ای از تاریخ آذربایجان را به خودشان اختصاص خواهند داد. البته که آنها نیز اولاد این مرز و بوم هستند.

– گام بعدی شما در این راستا چه خواهد بود؟

بدلی: گردآوری طرح جامع و دقیقی در رابطه با موضوع مورد نظر تا از طرف مجلس و دستگاه های دولتی شکل قانونی به خود بگیرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز

مجله غروب آنلاین