شماره 9 مجله «هنر و اقتصاد» ویژه شعر «توپراق» در آستانه انتشار قرار گرفت

شماره 9 مجله «هنر و اقتصاد» ویژه شعر «توپراق» در آستانه انتشار قرار گرفت
 بهمن ۱۲, ۱۳۹۹  goroob online  اخبار , هنر و جامعه
شماره 9 مجله «هنر و اقتصاد» ویژه شعر «توپراق» در آستانه انتشار قرار گرفت

شماره 9 مجله «هنر و اقتصاد» ویژه شعر «توپراق» در آستانه انتشار قرار گرفت

چرایی شماره مستقل مجله برای شعر!؟

شعر در فرهنگ های مختلف، ویژگی های گوناگون و مختص به خویش را دارد اما این پدیده مشترک بشری می تواند بینش مشترکی هم در بین تمامی فرهنگ ها داشته باشد. بنابراین به نظر می رسد که ذات شعر می تواند بستر و محفل مناسبی برای خلق، پیدایش و یا حداقل ظهور حقیقت باشد. بر همین اساس، شاعر در این مقام می تواند وجهی از وجوه هستی را آشکار کرده و بتواند به سایر انسان ها، اندیشیدن و سخن گفتن بیاموزد. سخن گفتن و کلام نیز از همین اندیشیدن شکل می گیرد و دقیقا بر همین اساس است که می گویند اصل سخن گفتن [اندیشیدن]، شعر است.
در شعر یک سلطه کامل نیمه خدایی در فرد و گفتار او وجود دارد، سلطه ای که از درون فرد صحبت می کند بدون این که به فرد اجازه دهد تا بعدها چگونگی این صحبت ها را به خاطر آورد. و همین سلطه است که می تواند روایت های خود را در فضای ذهنی شاعر بوجود آورده و حتی به تسخیرشدگی خود شاعر بینجامد، تسخیرشدگی که شاعر را وامی دارد تنها به تکرار آن چه بپردازد که به او گفته می شود. آنها گاه حتی نمی دانند که پیش از آن که به تسخیر این سلطه دربیایند، چه خواهند گفت. همین سلطه است که در عالم شاعری مفاهیم متعددی می یابد، مفاهیمی که در نهایت همگی بعد از الهام و الهه ها، به خود خدایان می رسد. و از همین روست که گفته می شود خدایان خود نخستین شاعران بودند چرا که همیشه با زبان شعر با انسان ها سخن گفته اند. و این چنین است که شعر می تواند فرمان براند در حالی که نثر تنها می تواند سوال کند. بنابراین تنها در چنین بستری است که انسان می تواند به توانایی مشترک با خدایان برسد… دقیقا بر اساس چنین جایگاهی بوده که تصمیم گرفتیم شماره مستقلی را به شعر اختصاص دهیم.
در این شماره از مجله- که به سردبیری آقای ابوالفضل پاشا تدوین گردیده است- پرونده کاملی به حیات و زندگی ادبی «فاضل حسنو داغلارجا» اختصاص داده شده است که این مطالب به چشم می خورد: شاعرِ ساکنِ کادی‌کؤی- مبارزه‌ی ملی در اشعارِ حماسی فاضل حسنو داغلارجا/ سلما باش- از «تخیل» تا «تصویر- داغلارجا و شعر- «سیستانبول»، کوی داغلارجا- فاضل حسنو داغلارجا- مروری در کتابِ «دفترچه‌ی خاطراتِ فاضل حسنو داغلارجا»- ده انسان و هزار زنده‌گی در ادبیاتِ ما- و شعرهایی از فاضل حسنو داغلارجا.
در بخش «جمع خوانی» پرسش‌هایی در باره‌ کرونا و برگزار نشدن نمایشگاه‌ها ابا شماری چند از شاعران و نویسند‌گان مطرح گردیده که پاسخ های مفصل آنها را در این شماره خواهیم خواند. جمال بیگ- علی‌رضا پنجه‌یی- شهرام پوررستم- حبیب پیام- مجتبا حدیدی- محمود حسینی- رضا شال‌بافان- نبی شهبازی- یداله شهرجو- جلال صابری‌نژاد- شهرام فروغی‌مهر- میترا متاجی- داوود ملک‌زاده- و بهزاد نجفی، از جمله افرادی بوده اند که صاحبنظرانه در این باره به بحث نشسته اند.
در بخش «شعر جهان» این مطالب را خواهیم خواند:
– در سایه‌سارِ انبوه‌/ ویلیام بلیک/ کامبیز جعفری‌نژاد
– شاخه‌های درختِ کاج/ لوئیز گلاک/ رزا جمالی
– از بوته‌ی آتشین/ فاطمه‌ی خداکرمی/ فاطمه‌ی خداکرمی
– نخستین پرتوِ آفتاب/ شیرکو بی‌کس/ بابک صحرانورد
– دستِ تو تمامِ دنیاست/ انسی الحاج/ سودابه‌ی مهیجی
بخش «شعر ایران»، «خوانش شعر» و «تازه های کتاب» از جمله بخش های دیگر این شماره از مجله هنر و اقتصاد است.

– نحوه تهیه مجله

با توجه به ضرورت های پیش آمده در نحوه توزیع نشریات، مجلات مختلف «گروه رسانه ای غروب» صرفا از طریق آبونمان توزیع و به فروش می رسد. برای دریافت نسخه کاغذی شماره 9 مجله «هنر و اقتصاد» می توانید مبلغ 35 هزار تومان به شماره کارت زیر واریز کرده و آدرس خود را برای ما ارسال دارید:
کارت بانک تجارت: 9292 6582 8310 5859
به نام: علی حامد ایمان
– راههای ارتباط با نشریه:
تلگرام: 09147760366
دفتر: 35570160-041
وب سایت: www.goroobonline.ir
ایمیل: goroobonline@gmail.com
کانال تلگرام: t.me/goroobonline
صفحه اینستاگرام: @goroobonline


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز