شماره 10 مجله آلوارس

شماره 10 مجله آلوارس
 تیر ۱۲, ۱۴۰۰  goroob online  اخبار , ورزش , منتخب
شماره 10 مجله آلوارس

اگرچه نیچه ایمانی نداشت، اما اگر به این سخن او ایمان داشته باشیم که «کسانی هستند که از درد و رنج، نوای کاملا متضادی می شنوند» باید از خود بپرسیم زمانی که درد و رنج فتح قله ای بلند را بر خود هموار می کنیم، می خواهیم کدامین نوایی را بشنویم که در زمین آن را نمی شنویم؟

کسانی که از دوردست ها به کوه های بلند می نگرند، ممکن است آن ها را به عنوان رشته ای از صخره های عریان، ترسناک و هراس انگیز توصیف کنند. ممکن است بسیاری از این کوه ها، قبل از آن که پای چنین انسان هایی به آن ها برسد، بر روی نقشه بسیار کم اهمیت نشان داده می شدند. حتی به صورت حتم، بسیاری دره ها، صخره ها و قله ها ناشناخته بودند. بسیاری آن چنان برای انسان هراسناک بودند که آن را مامن شیاطین می دانستند. اما از بدو خلقت انسان هایی بودند که می خواستند قدم به راه های ناشناخته ای بگذارند که دیگران از آن دست شسته بودند. آن ها در این راه خشم رودها را مهار کرده و صخره های وحشی را رام نمودند تا برای مردم پنجره های دیگری از حیات بگشایند. فتح قله های بلند در حقیقت غلبه و سلطه بر آن ها نبود چرا که نمی توان قله ها را به مبارزه طلبید و آن ها را به تسخیر کشید و انسان های بزرگی هم که گام در راه قله های سخت گذاشتند، هرگز در پی تسخیر آن ها نبودند. آن ها می خواستند با صعود به کوه ها و گزارش آن به مردم جهان، تغییر بزرگ و جدیدی با طبیعت را به همراه آورند و مردم را تحت نفوذ همین شور رمانتیک بود که از اضطراب های زندگی رستند چرا که با فتح قله های بلند، هوای تازه دیگری در زندگی انسان ها وزیدن گرفت. پس از آن دیگر، صخره ها مامن شیاطین نبودند.

 

■ دهمین شماره مجله اقتصادی- ورزشی آلوارس، با رویکرد کوهنوردی منتشر گردید. در این شماره، سه گزارش از فتح کوه های بلند را خواهیم داشت. عظیم قیچی ساز از صعود به قله ماکالو می گوید- سعید میرزایی روایت خود را از برنامه صعود مشترکش با عظیم قیچی ساز به قله لوتسه دارد- و بهزاد زرنگ، گزارشی دارد از صعود به کوه آغری (آرارات).

همچنین در این شماره نگاهی شده به اولین فاتح واقعی اورست!  و نویسنده طی یادداشتی معتقد است که «جورج مالوری»، اولین صعود کننده واقعی به اورست بود. در بخشی از این یادداشت آمده است: «از حدود سی سال قبل از فتح تیم هیلاری مابین سالهای ۱۹۲۱ تا ۱۹۵۳ تلاشهای زیادی برای صعود توسط یک تیم کوهنوردی با رهبری آقای جورج مالوری شد. در تلاش برای فتح اورست بودند که دو بار موفق نشده بودند و دفعه سوم ادموند که برای سفر و فتح قله می رفت با خود عکس همسرش را می برد و به او می گوید اگر توانستم قله را فتح کنم عکس تو را آنجا خواهم گذاشت. صعود خوب پیش می رفت و از کمی مانده به قله با قرارگاه صحبت کرده بودند که ناگهان فردای آن روز کلا ارتباط با آنها قطع شده و مفقود شدند» و…

و نیز در این شماره نگاهی خواهیم داشت به مجموعه عکس های کوه سرخاب، اثر استاد محمد علی جدیدالاسلام.

در بخش ترجمه نیز سه مقاله با این عناوین را خواهیم خواند: ساختن محیط طبیعی منطقه آلپ- والسرها، دهقانان مهاجری که در ارتفاعات مستقر شدند- و شیپور آلپی.

 

■ نحوه تهیه مجله

با توجه به ضرورت های پیش آمده در نحوه توزیع نشریات، مجلات مختلف «گروه رسانه ای غروب» صرفا از طریق آبونمان توزیع و به فروش می رسد. برای دریافت نسخه کاغذی شماره 10 مجله «آلوارس»- از طریق پست سفارشی- می توانید مبلغ 50 هزار تومان به شماره کارت زیر واریز کرده و آدرس خود را برای ما ارسال دارید:

کارت بانک تجارت:

5859831065829292

به نام: علی حامد ایمان

 

■ راههای ارتباط با نشریه:

تلگرام: 09147760366

دفتر: 35570160-041

وب سایت: www.goroobonline.ir

ایمیل: goroobonline@gmail.com

کانال تلگرام: t.me/goroobonline

 

صفحه اینستاگرام: @goroobonline


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز