رهبری نهضت موسیقی بی کلام!

رهبری نهضت موسیقی بی کلام!
 مهر ۲۸, ۱۳۹۹  goroob online  7 هنر , موسیقی
رهبری نهضت موسیقی بی کلام!

رهبری نهضت موسیقی بی کلام!

گفتگوی سئودا میرزا زاده با گروه «کپیا»

– لطفا کپیا را برای مخاطبان معرفی کنید؟

کپیا (Capia) در اصل، از تلفیق لغات دوربین (Camera) و پیانو (Piano) تشکیل شده و از آنجایی که همیشه کارهای ما به صورت موزیک ویدیو بوده، این نام برگزیده شده است.
کپیا ، یک گروه تولید موزیک ویدئو بی کلام ایرانی است و هدف ما این است که کپیا بتواند روزی پررنگ ترین نقش را در موسیقی بی کلام داشته باشد. کپیا، در نظر دارد از این پس میزبان بسیاری از نوازندگان سرشناس ایران و جهان بوده و با آن ها همکاری کند.

– حدود دو سال از آغاز به فعالیت گروه هنری کپیا می گذرد. اعضای گروه کپیا چگونه گرد هم آمدند؟

از آنجا که امید طباخی، نوید فخیم و وحید نیکدل هم دانشگاهی بودند، قرارهایی در زمینه اهداف آینده گروه داشتند. برای تحقق این اهداف از بهترین نوازندگان تبریز همچون استاد حسین عطاپور، نوازنده تار، عود، قوپوز و علی صفری نوازنده ویولونسل نیز دعوت به همکاری کردند. پس از نوشته شدن و اجرای اثر «درد پنهان | Hidden Pain» قرار براین شد تا در این قالب ادامه دهند و ملودی های نوشته شده منجر به تولید چهار اثر دیگر با همین نفرات شد ولی در کارهای بعدی، در صددیم تا بر تعداد نوازندگان گروه بیفزاییم.

– چه نوعی از موسیقی و چه سبکی از هنر را می خواهید معرفی می کنید؟

اعتقاد ما بر این است که خود را محدود به سبک، حوزه، مکتب و زبان نکرده و از سبک ها و فرهنگ ها هر چه می توانیم بیاموزیم ولی اگر خود را بخشی از آن سبک و حوزه بدانیم باعث محدودیت هرچه بیشتر ما می شود. مجبوریم علی رغم میل باطنی مان، تغییرات زیادی را در خودمان به خاطر آن سبک به وجود آوریم. ما بیشتر دوست داریم بدون نام و سبک و چارتی، خلاقیت های خود را در قالب گروه کپیا ارائه کنیم. نمی خواهیم سنگ سبک های مختلف را به سینه زده و در آخر بگوییم با فلان سبک شناخته شده ایم و دیگر باید در این زمینه فعالیت کنیم. در مورد هنرمان فقط می توانیم بگوییم «بی کلام».

– به نظرتان موسیقی شما تا چه حدی توسط مردم پذیرفته می شود؟ به نظرتان کپیا در حال حاضر موفق است؟

موزیک ویدئو های ما از نظر بسیاری از اهالی و اساتید موسیقی بسیار مقبول و موفق است. به نظر ما، موفقیت و شناخته شدن از سوی جامعه حاصل چندین سال کار مداوم و باکیفیت است. به نظرما ارائه شدن کارها در قالب موزیک ویدیو نیز در این زمینه موثر بوده است.
به نظر ما، کپیا فقط و فقط دلگرم حمایت مردم است.برخلاف نظر اکثر اهالی موسیقی که ایران برای موزیک بی کلام بستر مناسبی ندارد کپیا در تلاش است با تولید موزیک ویدئو های باکیفیت نظر مردم ایران را نسبت به موسیقی بی کلام جلب نماید.
موفقیت از نظر ما فقط و فقط این است که انگیزه ای برای بیرون دادن کارهای بعدی داریم. قبل از انتشار آلبوم، نه انتظار کنسرت های آن چنانی داریم و نه درآمدهای میلیاردی.

– به نظرتان هنر موسیقی تا چه حدی می تواند در مخاطبان امپاتی ایجاد کند؟ می توانید به آلبوم و یا قطعه ای اشاره کنید که این احساس را در شما آفریده باشد؟

امپاتی در موزیک ویدیوهای ما همیشه وجود داشته است. ما تا به حال فیدبک های بسیار خوبی از افراد مختلف گرفتیم. در طول این مدت کوتاه، افراد زیادی را مشتاق موسیقی و هنرمان یافتیم. افراد زیادی با دیدن کارهای ما شروع به آموزش در زمینه موسیقی کرده اند که حسی بسیار لذت بخشی برایمان بود.

– در ایران تنها جایی که می توان عده ای نوازنده را دور هم دید جشنواره ها هستند؟ قصد دارید در جشنواره های فجر، حوزه هنری، موسیقی و… شرکت کنید؟

در ایران هدف ما فقط و فقط ارائه موسیقی در صحنه نیست. اصلی ترین هدف کپیا تولید موزیک ویدیو و آلبومی است که ماندگار بوده و برای مخاطب دلنشین باشد. کپیا، اهداف اقتصادی را دنبال نمی کند. هدف ما در وهله اول تولید محتوا و بعدها شرکت در جشنواره های مختلف موسیقی است.

– به نظرتان این جشنواره ها توانسته اند بازدهی خوبی داشته باشند؟

به عقیده ما جشنواره ها تریبون بسیار خوبی برای ارائه کار گروه های مختلف است. به نظر ما گروهی موفق است که به هیچ مکتب، حوزه و رسانه ای وابسته نبوده و بتواند رسانه خود را بسازد درحالی که هیچ احتیاجی به رسانه و جشنواره ای برای شناخته شدن نداشته باشد.

– برای وارد شدن به دنیای موسیقی و هنر، تحصیلات آکادمیک را تا چه حدی ضروری می دانید؟

ورود به دنیای موسیقی و هنر، از دوران کودکی شروع می شود و خود فرد احساس می کند کدام شاخه هنری برایش جالب تر است. متاسفانه بسیاری افراد از کودکی به خاطر شرایط خانوادگی و یا اقتصادی، با بسیاری هنرها آشنا نمی شود. اگر کودکان بتوانند در سنین خردسالی با هنرهای مختلف آشنا شوند، خواهند توانست هنر مورد علاقه خود را انتخاب کرده فراگیرند. پس از پیشرفت در این زمینه نیز، اگر تحصیلات آکادمیک هم داشته باشند بسیار خوب است. البته همگی بارها شاهد بوده ایم که افرادی بدون ‌تحصیلات آکادمیک نیز در این زمینه بسیار موفق بوده اند. این افراد وارد دنیای هنر شده و خودشان مسیری برای خود طراحی می کنند و از منابع آکادمیک نیز در مسیر دستیابی هدف خود استفاده می کنند.

– در حال حاضر، پیانو به نوازندگی وحید نیکدل، تار به نوازندگی حسین عطاپور ، ویولون و ویولونسل به نوازندگی علی صفری در کپیا نواخته می شود. قصد دارید در آینده با کدام نوازندگان همکاری کنید؟

در حال حاضر وحید نیکدل،حسین عطاپور و علی صفری به عنوان نوازنده و امیدطباخی و نوید فخیم به عنوان کارگردان و تصویربردار در این گروه فعالیت می کنند ولی اهداف کپیا بسیار بزرگتر است. و در آینده نه چندان دور تعدادی نوازنده دیگر هم قرار است از ایران و خارج از ایران با ما همکاری داشته باشند.

– چه پیشنهادی برای کسانی دارید که می خواهند پا بر جاپای شما بگذارند؟

ما کپیا را در جایگاه و یا مسیر خاصی نمی بینم که بگوییم تعدادی دیگر نیز راه ما را طی کنند‌. فقط می توانیم پیشنهاد دهیم که گروه کپیا چه از بابت نوازندگی و تصویربرداری و … و چه از بابت اقتصادی اگر حمایت شود می تواند به نهضت و مسیری در موسیقی بی کلام تبدیل گردد.

– و سخن آخر؟

سخن آخر اینکه، اگر می خواهید در هنر موسیقی موفق شوید باید فارغ از اینکه فلان سبک پول خوبی دارد و یا طرفدار بیشتری دارد، خودتان را برای لحظه ای در دنیا تنها تصور کنید و علایق خود را در نظر بگیرد. در غیر اینصورت، علاقه و توانمندی هایتان روز به روز افول خواهند کرد‌.
در ایران تعداد نوازنده، تدوینگر، تصویربردار و هنرمند و …. زیاد است؛ ولی، بیشترشان بر این باورند که ایران کشور مناسبی برای پیشرفت کردن نیست و برای انجام دادن هر کاری با محدودیت رو به رو هستند. به این افراد پیشنهاد می کنم که باور داشته باشند هر ایرانی، افغانی، هندی، آمریکایی و… با هر ملیتی توانمند است. ممکن است مشکلاتی هم پیش آید ولی نباید تبدیل به بهانه ای برای کار نکردن باشد. باید کار را شروع کرد. اگر مشکلی نیز پیش آمد نباید ایستاد. مطمئنا این کشورنیز پتانسیلی برای انجام بعضی کارها دارد. باید پیش رفت. خودتان را باور داشته باشید و استعدادهای خود را با تصور اینکه در این کشور نمی توان کاری از پیش برد نسوزانید. اگر فردی تصمیم به انجام کاری بگیرد، حتی در دور افتاده ترین جزایر جهان نیز انجام خواهد داد.

■ منبع: مجله هنر و اقتصاد- شماره 7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز