جابجایی مرزهای قره باغ چقدر محتمل است!؟

جابجایی مرزهای قره باغ چقدر محتمل است!؟
 آبان ۱, ۱۳۹۹  goroob online  اخبار , پایگاه خبری
جابجایی مرزهای قره باغ چقدر محتمل است!؟

جابجایی مرزهای قره باغ چقدر محتمل است!؟

مناقشه در منطقه قره باغ هم چنان ادامه دارد، به طوری که نه تنها دو نشست صلح روسیه در جهت وضع اتش بس ناکام بوده، بلکه این ناکامی دامان امریکا را هم گرفت و او نیز نتوانست دولت باکو و ایروان را به برقراری یک آتش بس مجاب و یا ترغیب کند. وقتی پیشنهاد دو ابرقدرت جهانی در ایجاد آتش بس عملی نمی گردد، بدیهی است که نادیده گرفتن پیشنهاد ایران در مورد ایجاد ساز و کار منطقه ای با حضور سه کشور ترکیه، روسیه و ایران نیز نباید چندان غیرمنتظره به شمار آید.
گرچه از همان آغاز مناقشه، چشم امیدهای جهانی و منطقه ای به روسیه دوخته شده بود اما شرایط میدانی در عرصه نبرد حکایت از ناکامی روسیه دارد.
روسیه پیش تر از این کارنامه غیر قابل دفاعی از خود در جابجایی مرزها به جای گذاشته است. روسیه در جنگ داخلی میان جدایی طلبان اوستیای جنوبی و دولت مرکزی گرجستان، نیروهای خود را وارد این منطقه کرد و استقلال اوستیای جنوبی و آبخازیا را به رسمیت شناخت.
روسیه این جابجایی مرزهای بین المللی را در سال 2014 در مورد اوکراین نیز انجام داد و طی یک فرایند جدایی طلبانه، کریمه را به روسیه الحاق نمود.
گرچه غرب در مورد گرجستان واکنش جدی به روسیه نشان نداد ولی در مورد الحاق کریمه، تاب خود را از دست داد و تحریم هایی نیز بر علیه این بازیگر اصلی منطقه ای به عمل آورد. بنابراین روسیه دیگر اهرم بلامنازع فشار خود را در این مناقشه از دست داده است.
اکنون اما ترکیه بازیگر کلیدی منطقه- بخصوص در مناقشه قره باغ- است. ترکیه آنچنان بازی خود را ماهرانه انجام داده که توانسته روسیه و ایران را در این بازی شطرنج سیاسی غافلگیر کند. به عبارتی نقش آفرین اصلی و کلیدی جنگ قره باغ، ترکیه است نه روسیه، ایران، آمریکا و نه هیچ کشور دیگری.
گرچه اکنون بسیاری از کشوزها و دولتها بر عدم تغییرپذیری مرزهای شناخته شده پافشاری کرده و بر پایداری آنها اصرار می ورزند، ولی با توجه به تغییر قبلی مرزها در دو مناقشه گرجستان و اوکراین، تغییر مرزهای قره باغ هم محتمل به نظر می رسد.
به نظر می رسد اکنون، ترکیه ادامه دهنده همان راهی است که پیش تر از این، روسیه در مورد استقلال اوستیای جنوبی و الحاق کریمه به خاکهای خود انجام داده بود. ترکیه اکنون بیش از روسیه در این مناقشه از حق میانجیگری برخوردار است و می رود که پایه های قدرت منطقه ای خود را محکم تر نماید.
#علی_حامد_ایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز