تکنولوژی می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند

تکنولوژی می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند
 دی ۲۰, ۱۳۹۹  goroob online  گزارش
تکنولوژی می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند

تکنولوژی می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند

بررسی پروژه امحای پسماند شهری تبریز با آخرین تکنولوژی روز آلمان

جلسه کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب و محیط زیست اتاق تبریز با موضوع بررسی اجرای پروژه امحای پسماند شهری با پیشرفته ترین تکنولوژی آلمانی و تولید انرژی برق از استحصال آن در کلانشهر تبریز با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس، اعضای شورای شهر، جمعی از اعضای هیات نمایندگان اتاق تبریز، مسئولان دستگاه های اجرایی استان و همچنین مدیر عامل و مهندسین شرکت «ستیغ گذر» در محل اتاق بازرگانی تبریز برگزار شد.

■ تکنولوژی می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند

در این نشست، قاسم قویدل، رئیس کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب و محیط زیست، در مورد مشکلات جهانی این پدیده گفت: یکی از مشکلات جهانی امروز آلودگی محیط زیست است که زندگی انسان را مورد تهدید قرار می دهد. فضای سبز ما رو به کاهش است. کارخانجات، وسایل نقلیه و… که هر روز بر علیه محیط ریست است و باعث گرم شدن کره زمین می گردد که در اثر این پروسه کوه های یخی ذوب می شوند. اکثر دانشمندان هم معتقدند که ذوب شدگی کوه های یخی باعث می شود که میکروب و ویروس های فسیل هایی که میلیون ها سال در زیر یخ ها مانده بودند، آزاد شده و وارد محیط زیست گردند تا جایی که عده ای از این دانشمندان نیز کرونا را هم ناشی از این مسئله گرم شدن زمین می دانند.
قویدل ادامه داد: در این راستا حیات وحش هم به خطر افتاده و نسل برخی از حیوانات منقرض شده است و برخی نیز در آستانه انقراض هستند. این همه در حالی است که امروزه تمامی مرزها برداشته شده و در نتیجه سرنوشت همه انسان ها به یکدیگر پیوند خورده است که کرونا هم این امر را اثبات نمود. بنابراین اگر امروزه تمامی دنیا متحد نگردند بشر آینده با یک فاجعه روبرو خواهد شد. و از آنجایی که این اتفاق در دوران زندگی ما روی داده، قطعا ما محکوم و مسئول در برابر نسل های آینده هستیم.
وی در باره نقش زباله ها در افزایش آلودگی های محیط زیست هم اظهار داشت: همه می دانیم که یکی از عوامل اصلی آلودگی محیط زیست، زباله ها هستند، زباله های سرگردانی که در تمامی دنیا و بخصوص در جهان سوم به وفور یافت می شود. این زباله ها- بخصوص زباله های پلاستیکی و پسماندهای بیمارستانی- منشا آلودگی و فساد شده اند. ما تاکنون این پسماندها را دفن کرده ایم در حالی که می دانیم تمامی این مواد به تدریج در آبهای زیرزمینی نفوذ کرده و مجددا در قالب انواع بیماری ها به محیط زیست بازمی گردند.
قویدل با بیان اینکه امروزه تکنولوژی می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند، گفت: امروزه تکنولوژی در جهان پیشرفته تاحدودی توانسته است که بخشی از این مشکلات را حل نماید. تکنولوژی توانسته که از این زباله ها استفاده بهینه نموده و تهدیدها را به فرصت ها تبدیل نماید. متاسفانه جهان سوم از این امر نیز جا مانده و از آن نیز محروم است. آنچه ما به آن زباله می گوییم، در دنیای مدرن از آن به عنوان طلای کثیف نام برده می شود که از آن می توانند استفاده های بهینه دیگری بنمایند.
رئیس کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی تبریز، ادامه داد: اکنون با طرح ارائه شده می توان با تکنولوژی کاملا پیشرفته و جدید به جای دفن زباله و یا سوزاندن آن ها، آن را تبدیل به انرژی سالم کرده و از آن ها برق تولید کرد. اگر بتوانیم این پروژه را عملیاتی کنیم، می توانیم به یکی از صادرکنندگان این تکنولوژی و حتی انرژی برق تبدیل شویم.
وی همچنین افزود: این تکنولوژی به حدی پیشرفته است که آب و برق مورد نیاز خود را نیز می تواند راسا تامین کند.
قویدل در مورد نیاز استان آذربایجان شرقی به این تکنولوژی هم گفت: استان ما یک استان صنعتی است که در مورد ضایعات کارخانجات با مشکلات عدیده ای مواجه است. کارخانه های ما سالانه چندین میلیارد تومان هزینه دفن زباله ها و پسماندهای خود می کنند، در حالی که این کارخانه حاضر است با بهترین شرایط- آن هم در دوره تحریم- این تکنولوژی را به ما منتقل نماید. این کارخانه می تواند در طول 6 سال کل سرمایه خود را بازگردانده و در طول 20 سال نیز 1000 میلیون یورو- بدون احتساب تورم- تولید ثروت نماید. اگر ما در 6 سال گذشته از این تکنولوژی استفاده می کردیم دیگر این همه اتلاف سرمایه نداشتیم. من از مدیران شرکت ستیغ گذر تشکر می کنم که با تلاش 6 ساله خود توانسته اند نمایندگی انحصاری این تکنولوژی را اخذ نمایند. امیدوارم بتوانیم از این امتیاز به نفع استانی و ملی بهره مند گردیم.

تکنولوژی می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند

تکنولوژی می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند

■ چرا شاهد اجرایی شدن این طرح نیستیم!

رییس اتاق بازرگانی تبریز نیز در این جلسه با بیان اینکه اتاق بازرگانی نیز بر ضرورت اجرای چنین پروژه ای تاکید دارد، گفت: باید تمام جزئیات مرتبط با اجرای این پروژه به طور دقیق و همه جانبه مورد بررسی قرار گرفته و جزئیات هزینه ای و سرمایه گذاری آن مشخص شود.
یونس ژائله ادامه داد: اینکه ضرورت ایجاد چنین واحدی در شهر تبریز توسط شورای شهر تایید شده، قابل تقدیر است اما اینکه بعد از گذشته چندین سال از تصویب اجرای چنین طرحی، چرا شاهد اجرایی شدن آن نیستیم، جای سوال دارد.

■ ضرورت تشکیل تیم ارزیاب برای بررسی طرح

دکتر مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با تاکید بر ضرورت تشکیل تیمی برای بررسی همه جانبه این طرح گفت: پس از بررسی جزئیات و در صورت تایید نهایی اجرای این پروژه، ما نیز در پی انجام کمک لازم در این زمینه خواهیم بود.

■ نباید هیچ ابهامی در اجرای طرح وجود داشته باشد

حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج الدینی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: من طی جلسه ای که در چندین ماه پیش با مسئولین شرکت داشته ام به اهمیت موضوع پی برده ام. هر جا که طرحی مربوط به منافع عام باشد وقت و دقت لازم را در این مورد طرح ها بکار می برم. بر همین اساس، اولین کاری که در این راستا انجام دادم، نامه ای به معاونت محیط زیست ریاست جمهوری- دکتر کلانتری- دادم که ایشان در این زمینه دستورات لازمه را ارائه نمودند. در مرحله بعدی با رئیس کارگروه محیط زیست، ضمن بازدیدی که از پروژه انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه اورمیه، موضوع را مطرح نموده و ارتباطی نیز در این زمینه با دست اندرکاران شرکت ایجاد نمودم تا از این اقدام حمایت نمایند. سپس در کمیسیون ویژه اقتصادی و در فراکسیون محیط زیست مجلس حضور یافته و از این طرح حمایت نموده ایم. راهبرد ما حمایت در راستای طرح هایی است که بتوانند تهدیدها را به فرصت ها تبدیل نمایند.
وی ادامه داد: ما باید سعی کنیم با درنظر گرفتن طرح های قبلی که در تبریز انجام شده، بتوانیم به تفاهم هایی دست یابیم تا این طرح دیگر بیش از این طولانی نگردد. اگر این طرح در تبریز به راه می افتد می تواند تبریز را به هاب منطقه ای در بین کل شهرهای ایران و کشورهای دیگر از جمله عراق، آذربایجان، افغانستان و پاکستان گردد.
حجت الاسلام میرتاج الدینی در جمع بندی این جلسه گفت: از اعضای شورای شهر می خواهیم با تشکیل یک تیم، تحقیقات لازم در خصوص جزئیات این پروژه را انجام داده و اجازه وجود هیچگونه ابهامی را در اجرای طرح ندهند.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس ادامه داد: بعد از انجام تحقیق لازم از سوی این تیم، در صورت تایید، می توانیم جلسه ای با حضور مسئولان اقتصادی استان برگزار کنیم تا تصمیم نهایی در خصوص اجرایی شدن این پروژه گرفته شود.

■ طرح نیاز به مطالعه و بررسی در مقایسه با سایر طرح ها دارد

دکتر شهرام دبیری، رئیس شورای کلانشهر تبریز هم در این نشست اظهار داشت: سال هاست که در این زمینه فعالیت هایی داشته ایم، در مورد امحای زباله و استفاده از آن برای تولید برق نیز با یک شرکت فرانسوی بارها مذاکره داشته و آنها نیز تفاهم نامه ای با شهرداری امضا نموده اند. بنابراین لازم است که در مورد نحوه سرمایه گذاری و نوع تکنولوژی طرح فعلی نیز بررسی های لازمه را انجام دهیم. در طرح قبلی قرار بود که شهرداری به شرکت فرانسوی، تنها زمین و زباله تحویل دهد، اما این بار اگر قرار باشد که ما به عنوان سرمایه گذار ورود پیدا کنیم، فکر نمی کنم که این کار انجام پذیر باشد چرا که شهرداری از سرمایه کافی برای سرمایه گذاری برخوردار نیست. بنابراین طرح نیاز به مطالعه و بررسی در مقایسه با سایر طرح ها دارد.
وی ادامه داد: کارخانه های ما در زمینه برق مشکل دارند و اگر واقعا چنین طرحی بتواند مشکلات آنها را حل کند ما هم استقبال می کنیم. به هر حال ما آمادگی خود را برای بررسی طرح اعلام می کنیم. امیدواریم این طرح در شهر ما اتفاق افتد اما ما به دنبال زودبازده ترین و عملیاتی ترین طرح هستیم.

■ سوالات کارشناسی دلیل بر عدم موافقت با این طرح نیست

مهندس عبداله تقی پور، به عنوان رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری نیز در این خصوص اظهار داشت: حدود یک سال است که با شرکت فرانسوی جلساتی برگزار گردیده و در پی آن 30 سوال تخصصی در این مورد به شرکت فرانسوی ارائه شده که متاسفانه تا به حال به هیچ یک از آنها پاسخی داده نشده است. ما با چنین طرحی موافقیم و سوالات کارشناسی ما دلیل بر عدم موافقت ما با این طرح نیست اما باید در این مورد توجیه شویم والا اگر به صورت چشم بسته وارد موضوع شویم می تواند این طرح آثار و تبعاتی از لحاظ محیط زیستی به دنبال داشته باشد. محیط زیست میراث ما نیست بلکه یک امانت است و لذا باید اقداماتی انجام گیرد تا آیندگان آن را تحسین نمایند.
وی در رابطه با سیاست شورای شهر مبنی بر کاهش تولید زباله نیز گفت: سرانه تولید زباله در کشور ما در مقایسه با کشورهای پیشرفته زیاد و تقریبا دو برابر است. میزان مواد آلی در زباله های ما بالای 60 درصد است. در رابطه با هرم تولید زباله نیز در دنیا در مسیر کاهش تولید زباله گام برمی دارند. به عبارتی، حرکت دنیا مبنی بر کاهش تولید زباله، افزایش بازیافت، تولید کمپوست، و در نهایت تولید انرژی است. بنابراین باید راهکارهایی برای ایجاد انگیزه در مورد کاهش زباله داشته باشیم. همچنین این طرح نباید صرفا سوزاندن زباله ها در کوره ها باشد چرا که قرار نیست طلای کثیف را به هر طریقی به انرژی تبدیل کنیم.

تکنولوژی می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند

تکنولوژی می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند

■ هیچ تاخیری در انجام چنین اقداماتی جایز نیست

دکتر عزیز امن الهی، معاون قضائی رئیس کل دادگستری استان و رئیس اداره تصفیه امور ورشستگی تبریز نیز در این نشست اظهار داشت: با گزارشاتی که در این جلسه ارائه می شود، یقین می کنیم که هیچ تاخیری در انجام چنین اقداماتی جایز نیست، گرچه باید ملاحظات دستگاه های مختلف نیز در این خصوص مورد دقت قرار گیرد اما قطعا هر نوع تکنولوژی ابهامات و سوالاتی می تواند ایجاد کند.
دکتر امن الهی در مورد رویکرد دستگاه قضایی در این خصوص گفت: ما در حوزه قضایی در بحث تملک زمین و در مورد رفع دغدغه های انعقاد قرارداد شرکت قبلی است که با آنها در دادگستری چندین جلسه برگزار شده و آنها آمادگی دارند با جبران خسارت آنها، قرارداد خود را با شهرداری اقاله نمایند.

■ طولانی شدن مدت این پروژه جای ابهام است!

دکتر حمید قاسمی، مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نیز در این خصوص اظهار داشت: دفع زباله ها- گرچه به صورت فنی هم صورت گیرد-در دراز مدت موجب معضلاتی خواهد شد. ما حدود 6 سال است که به دنبال مدیریت اصولی پسماند شهر تبریز هستیم ولی متاسفانه به عناوین مختلف اقدامات لازم خیلی کش و قوس پیدا می کنند. شهرداری باید این همت را داشته باشد که چنین طرحی را سریع انجام دهد. طولانی شدن مدت این پروژه جای ابهام است! ما از هر گونه طرح مدیریت پسماند حمایت می کنیم. اگر شورای شهر در این موضوع اختلاف نظر دارد باید سریعا به نقطه مورد مشترک برسند. نمی شود که این بحث این همه سال طول کشیده و مشکلاتی را ایجاد نماید. باید برای اجرای این طرح برنامه زمانبندی درنظر گرفته شود تا سریعا حل شود.
وی در انتها افزود: ما حاضریم که زمین مورد نظر این طرح را به هر میزان ghcli تامین کنیم.

■ باید از چنین تکنولوژیهایی استفاده کنیم

مهندس محسن نعمتي، مدیر عامل نیروگاه حرارتی نیز در این خصوص اظهار داشت: سالهاست که در مورد استفاده از زباله در تولید برق، تحقیق و بررسی نموده ام. برای تولید یک مگا بایت تولید برق، 250 لیتر مازوت لازم است در حالی که ما زباله را در داخل کوره ریخته و باز دوباره همین مقدار انرژی برای سوزاندن آن صرف می کنیم که این امر به محیط زیست هم صدمه می زند. تکنولوژی نیروگاه زباله سوز مربوط به تکنولوژی دهه 50 است که در دنیا- به جز کشورهای جهان سوم- منسوخ شده است. ما فضا را آلوده می کنیم تا با 1200 تن زباله، 10 مگابایت برق تولید کنیم در حالی که طبق مطالعات بنده، با 1000 تن زباله می توان 32 مگابایت برق تولید کرد. البته با طراحی خاصی هم می توان مقدار آن را به بالای 80 مگابایت رساند. بنابراین اگر می خواهیم از این تکنولوژی نیروگاه زباله سوز رها شویم باید از چنین تکنولوژیهایی استفاده کنیم. در این طرح امحای زباله از طریق سوخت نیست بلکه امحای زباله از طریق تولید سوخت است.

■ ارائه گزارش مختصری از پروژه امحاء زباله با بهره گیری از آخرین تکنولوژی روز آلمان

در ادامه نشست نیز مسئولین شرکت ستیغ گذر، گزارش مختصری در خصوص طرح پیشنهادی خود ارائه دادند.
مهندس فرج زاده، ضمن گزارش مختصری از پروژه، گفت: پروژه مورد طرح عبارت است از مجموعه کارخانه امحاء زباله با بهره گیری از آخرین تکنولوژی روز آلمان بنام M.Y.T (Maximum Yield Technology) که قرار است با همکاری یک شرکت آلمانی معتبر و این شرکت ساخته و مورد بهره برداری قرار گیرد. روش کار عبارت است از تبدیل زباله به یک سوخت ثانوی بنام R.D.F (قابل استفاده در انواع کارخانجات از جمله واحدهای نیروگاهی تولید برق). تکنولوژی مورد نظر هم اکنون به عنوان بهترین گزینه سازگار با محیط زیست بوده و بیشترین راندمان در جهت تولید انرژی از پسماند را دارد.
در این تکنولوژی نهایت دقت بعمل آمده تا در طی مراحل مختلف امحاء پسماند ضمن تبدیل زباله به سوخت سبز حتی هوای متعفن و بد بوی محیط تصفیه و عاری از هرگونه آلودگی باشد و تمام شیرابه حاصل نیز نهایتاً به آب قابل استفاده و کود مغزّی مایع تبدیل و عملاً هیچ گونه آلودگی برای محیط مورد استقرار و طبیعت ندارد.

وی در خصوص این که با چه نهادها و شهرهایی در این خصوص رایزنی داشته اند، گفت: در خصوص اجرای این پروژه در ایران، علاوه بر نشست های متعدد با شهرداری های کشور از جمله ارومیه، زنجان، آمل، کرج، ملارد صفادشت، اردبیل، مراغه و تبریز که اکثراً منجر به مبادله تفاهم نامه گردیده و در اکثر جلسات هیئت آلمانی نیز حضور داشته اند، در طی یکسال گذشته جهت تسریع اقدامات جلسات و نشست های متعددی با نمایندگان محترم مجلس از جمله نمایندگان محترم تبریز، آمل و تهران و همچنین حضور در جلسات مختلف مجلس خصوصاً فراکسیون های محیط زیست و توسعه پایدار مجلس داشته ایم.
همچنین جلسه در وزارت اقتصاد، جلسه در ایران و آلمان با هیئت مدیره محترم بانک منتخب برای اخذ تسهیلات مالی، نماینده محترم دولت در امر پسماند شمال کشور، ریاست محترم هیئت مدیره صندوق ملی محیط زیست، معاون محترم رئیس جمهور و ریاست محترم سازمان محیط زیست کشور، مدیریت و کارشناسان محترم وزارت کشور در امر مدیریت پسماند کشور و چندین جلسه دیگر در سطوح مدیران کل داشته ایم. همچنین در طی این جلسات به حول قوّه الهی نظرات مثبت سازمان محیط زیست، سازمان انرژی های تجدیدپذیر وزارت نیرو (به عنوان خریدار تضمینی برق تولیدی) کارشناسان معتمد فراکسیون محیط زیست مجلس و برخی نمایندگان خادم و دلسوز تبریز را نیز جلب نموده ایم.

مهندس فرج زاده در باره موانع موجود در اجرای طرح افزود: موانع موجود طرح هایی با این مشخصات و با این رقم از حجم سرمایه لازم عمدتاً عدم انتخاب الگوی قراردادی درست است و همانطور که شواهد نشان می دهد معمولاً با انتخاب روش B.O.T و تصور اینکه بدون تحمیل هزینه و تأمین بودجه امکان تحقق پروژه میسّر خواهد شد، سالهاست که پروژه های ضروری کشور را زمین گیر نموده است. این موضوع گریبانگیر همین پروژه نیز بوده است لذا پس از بررسی های لازم و امکان سنجی دقیق، این شرکت قالب قراردادی E.P.C.+F را بعنوان نسخه قابل اطمینان پیشنهاد داده است.

در ادامه مهندس شاه آبادی نیز در خصوص مزیت های تکنولوژیکی- زیست محیطی- مالی پروژه اظهار داشت:
تکنولوژی مورد پیشنهاد اولاً مربوط به معتبرترین کشور صنعتی دنیا یعنی آلمان می باشد و طبق تجربه، آلمان به لحاظ جایگاه صنعتی قابل رقابت نبوده و معمولاً فن آوری های وابسته به آلمان دارای بیشترین راندمان و کمترین استهلاک و قابل اعتماد بوده اند. به لحاظ زیست محیطی نیز بر اساس آمار و اطلاعات موجود و گزارش آخرین پروژه اجرا شده تحت این تکنولوژی که اخیراً با ظرفیت 800 تن زباله روزانه در پایتخت کشور تایلند به بهره برداری رسید نشان از بیشترین سازگاری ممکن با محیط زیست در این تکنولوژی دارد. و از لحاظ زیست محیطی همان بس که در پروژه بانکوک همجواری با خانه های مسکونی نشان از کمترین آلودگی نسبت به محیط اطراف دارد.
توضیح اینکه در اولین پروژه اجرا شده در آلمان محل Landfill (محل دفن زباله) به عنوان محل استقرار و نصب کارخانه مکان یابی شده بود که الان به یک منطقه سرسبز تبدیل و حتی بخشی از آن به عنوان باغ وحش مورد استفاده قرار گرفته است.

وی در باره نوع سرمایه گذاری طرح پیشنهادی، گفت: هم اکنون با توجه به مسائل و مشکلات روش های B.O.T و تبدیل آن به E.P.C.+F از سوی این شرکت و توجه به مبلغ اول پیشنهادی این شرکت در قالب B.O.T که برابر 250 میلیون یورو بود پس از اخذ نظر مثبت شریک آلمانی و بازدید حضوری مشترک از صنایع تبریز، موافقت انتقال تکنولوژی و ساخت حدود 80 درصد تجهیزات در تبریز حاصل و این امر باعث شد براساس سیاست های اتخاذ شده در داخل مجموعه صاحب تکنولوژی، نهایتاً بخش عظیمی از رقم مورد پیشنهاد به میزان 140 میلیون یورو به صورت بلاعوض در پروژه اول به عنوان آورده سازنده از مبلغ اولیه کسر و پروژه با حدود 110 میلیون یورو سرمایه گذاری احداث گردد.

مهندس شاه آبادی افزود: در همین راستا و با حمایت و پیگیری جناب آقای دکتر میرتاج الدینی نماینده محترم تبریز در مجلس شورای اسلامی مقرر گردیده است از طریق صندوق ملی محیط زیست و در چارچوب تکالیف آن صندوق بخشی از هزینه های مقدماتی تهیه طرح به صورت بلاعوض برای شهر تبریز جذب و بخش اصلی برابر مبلغ 110 میلیون یورو از طریق وام کارسازی شده از سوی مشاورین مالی این شرکت و از منابع قابل استفاده در آلمان و با نرخ بسیار مناسب استفاده شود.
بدیهی است براساس سیاست های آتی مورد اتخاذ و تجربه قبلی این شرکت در اخذ موافقت وام برای یکی دیگر از شهرهای کشور این مهم قابل تحقق بوده و امید است با هماهنگی های مناسب بین شهرداری محترم تبریز و این شرکت تحت حمایت نمایندگان محترم مجلس (جناب آقایان دکتر میرتاج الدینی و دکتر پزشکیان) بتوانیم بهترین شرایط را برای سرمایه مورد نیاز پروژه به وجود بیاوریم و تا حد امکان از حمایت های مادی و معنوی دولت برای حل مشکل پسماند شهر تبریز با تکیه بر اصول توسعه پایدار قدم برداریم.

منبع: مجله انجمن- شماره 37

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز