بحران بی هویتی و نارسائی ساختاری در اداره امور کشور!

بحران بی هویتی و نارسائی ساختاری در اداره امور کشور!
 تیر ۲۸, ۱۴۰۰  goroob online  اخبار , انجمن
بحران بی هویتی و نارسائی ساختاری در اداره امور کشور!

بحران بی هویتی و نارسائی ساختاری در اداره امور کشور!

اشتهای سیری ناپذیر صاحبان قدرت در گذر زمان، اسباب تخریب اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی، زیست محیطی و از همه دردناکتر انحطاط فرهنگی و اخلاق‌ عمومی را فراهم آورده و اکثریت بزرگ جامعه را درگیر و درمانده معیشت خود نموده است. در عرصه سیاست خارجی، دیپلماسی ما بر اساس تفکر دشمن پنداری تبیین شده و جمهوری اسلامی را تحت تحریم های بین المللی و انزوای اقتصادی و سیاسی قرار داده و بر معضلات اقتصادی و اجتماعی جامعه و عواقب آن بر سایر حوزه ها افزوده است.
طی دهه گذشته تاکنون به اعتبار آمارهای رسمی، میانگین رشد اقتصادی کشور صفر در صد گزارش شده، رشد بهره وری منفی و میزان سرمایه گذاری ها حتی در حد پوشش استهلاک سرمایه های پیشین نیز نبوده است. فقر و بیکاری و نگرانی مردم از آینده افزایش یافته، ارزش پول ملی به پائین ترین حد و اعتبار پاسپورت ایرانی به نازلترین سطح در عرصه بین المللی سقوط کرده است. دستیابی به انرژی هسته ای جزء اولویت های نخستین نظام منظور شده و تاکنون میلیاردها دلار از ثروت ملی را بدون کوچکترین بازدهی بلعیده و بیش از ۱۵۰۰ فقره تحریم های انفرادی و زنجیره ای بین المللی را بر اقتصاد کشور و افراد حقیقی و حقوقی اعمال نموده است. صدها میلیارد دلار- که مقدار واقعی آن نامعلوم است- از دارائیهایی ملت ایران در خارج از کشور بلوکه و از دسترس حاکمان خارج شده، مسدود شدن راه های ورود ارز به کشور، دولت و سایر مراکز قدرت را در تنگنای شدید مالی قرارداده به طوری که از مهمترین چالش های دولت جدید احیای برجام و برداشتن تحریم هاست که حتی موفقیت احتمالی گام به گام در مذاکرات وین مستلزم اعطای امتیازاتی از سوی جمهوری اسلامی ست که همواره به عنوان یک تابو مطرح بوده است.
بدیهی است ادامه روند سیاستگذاری های کنونی- که مصالح ملی در اولویت نیست- بحران کارایی و بحران مدیریت را شدیدتر خواهد کرد و بر نارضائی و سرخوردگی ملت خواهد افزود. رؤسای جمهور پیشین- از خاتمی تا روحانی- همواره کارشکنی و بحران آفرینی جناح های مخالف را مستمسکی بر عدم کارائی و توانمندی خویش می دانستند، اینک اما با روی کار آمدن دولت جدید و یکدست شدن قدرت و همسوئی در تمام سطوح سه قوه و حاکمیت و سپاه، چنین دستاویزی وجود خارجی نخواهد داشت. حال این پرسش مطرح است که آیا ساختار کنونی قدرت به گونه ای هست که ظرفیت بازسازی خود و پوست اندازی نظام را دارا باشد.

■ شماره 41 مجله انجمن تا چند روز دیگر در دسترس خواهد بود که می توانید نسخه چاپی آن را از طریق اشتراک دریافت نمایید.
در این شماره می خوانید:
– ریاست بر جمهور! آیا شهرهای مان را پس خواهیم گرفت؟/ علی حامد ایمان

■ در بخش دیدگاه دو مقاله را خواهید خواند:
– دموکراسی و عناصر ساخت سازمانی آن/ دکتر مهدی شبروهی
– بحران بی هویتی و نارسائی ساختاری در اداره امور کشور/ دکتر محمود جامساز

■ چشم انداز:
گردشگری نتیجه یک سری از اتفاقات بزرگ است!
در بخش چشم انداز، میزگرد تخصصی مجله انجمن را خواهید خواند پیرامون «چالش های توریسم پایدار» که با حضور چند کارشناس مختلف در حوزه گردشگری برگزار گردیده است: دکتر علیرضا بایرام زاده، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی- دکتر پرويز محمد‎زاده، معاون توسعه و برنامه‎ريزي سازمان مديريت و برنامه‎ريزي آذربايجان‎شرقي- دکتر داود مختاری، دانشیار دانشکده جغرافیا و برنامه ریزی دانشگاه تبریز- دکتر محمدرضا عیوضی، مدرس دانشگاه در حوزه گردشگری- محمد شهداد رو، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان ‌شرقی- رشید رجب پور، رئيس هيئت مديره انجمن دفاتر خدمات مسافرتي آذربايجان شرقي- و کریم رسول زاده، جانشین جامعه هتلداران آذربایجان شرقی، کارشناسان شرکت کننده در این میزگرد هستند.

■ در بخش گزارش خبری، نشست های خبری و گفتگوهای ذیل را خواهیم خواند:
– گزارش مبسوط نشست خبری «دکتر داود بهبودی» رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌‎شرقی، تحت عنوان «دولت آینده باید نحوه تعاملات خود با دنیا را تغییر دهد»
– گزارش مبسوط دیدارهای مدیران و کارکنان اداره کل و مدیریت درمان تامین اجتماعی آذربایجان شرقی- به مناسبت هفته تامین اجتماعی- با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز- و نیز گزارشی از دیدار با استاندار آذربایجان شرقی
– گفتگویی داریم با حجت نادری، رئیس شعبه شهید خانپور (2 تبریز) سازمان تامین اجتماعی
– و گزارش نشست خبری دکتر صحاف، مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی، را داریم که در آن به تشریح عملکرد و دستاوردهای سازمان تحت مدیریت خویش پرداخته است.

■ در بخش برند و بیزنس:
– گفتگویی را خواهیم خواند با دکتر علی اشرافی، در مورد چگونگی و چالش های تامین مواد اولیه کارخانجات صنایع غذایی
– همچنین میزگرد تخصصی داریم در زمینه خلاهای رفتاری در حوزه برندینگ در بخش صنعت شیرینی و شکلات. این میزگرد با حضور سه کارشناس حوزه این بخش از صنعت برگزار گردیده است: مهندس هاشم زاده، از مدیران موفق بخش صنعت غذایی؛ مدیر کارخانه برند بنیس، و مدیر کارخانه صنایع عباسپور- مهندس اشرافی، مدیرعامل بازرگانی اشرافی، که در زمینه تامین مواد اولیه کارخانجات غذایی فعالیت می نمایند- و مهندس امیر یوسفی جوان، مدیرعامل صنایع غذایی یوسفی

و نیز در این بخش دو یادداشت تحت عناوین زیر را خواهیم خواند:
– چگونه هرم برند بسازیم/ مسعود امیرکبیری
– وقتی برد در مذاکرات، به معنی باخت است/ انیس مهری بازقلعه

■ ثروت آفرینان _ بحران بی هویتی و نارسائی ساختاری در اداره امور کشور!
در این بخش گفتگوی رحیم آغاسی جاوید را داریم با سیروس حسین پور، مدیر بازرگانی حسین پور

■ بولتن ترجمه
در این بخش، به بهانه یکصد سالگی حزب کمونیست چین ترجمه ای خواهید خواند تحت عنوان: از «مائو» تا «شی جین پینگ»! که در آن سیاست های چین در طول یکصد سال اخیر مورد بازخوانی قرار گرفته است. و همچنین در بخش ضمیمه ترجمه ای را می خوانید در خصوص «چگونگی فعالیت ها و تجربه های چین در بهبود محیط کسب و کار»

■ می توانید نسخه های چاپی مجلات چهارگانه گروه رسانه ای «غروب آنلاین» را تحت عناوین: مجله انجمن (حوزه اقتصادی)- مجله غروب (حوزه فرهنگی تاریخی)- مجله هنر و جامعه (حوزه هنری و اندیشه)- مجله آلوارس (حوزه اقتصاد شهری) اشتراک گردید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما به آدرس www.goroobonline.ir و یا به صفحات مختلف ما در شبکه های مجازی تحت عنوان goroobonline مراجعه نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز