اولین شماره مجله «تجربه و شهر»

اولین شماره مجله «تجربه و شهر»
 آبان ۹, ۱۴۰۰  goroob online  اخبار , هنر و جامعه
اولین شماره مجله «تجربه و شهر»

اولین شماره مجله «تجربه و شهر» با رویکرد مسائل شهری تحت عناوین سه گانه «شهر، فرهنگ، مدرنیته» در آستانه انتشار قرار گرفت.
مفهوم عینی و ذهنی شهر در عرصه جدید امروزی، دیگر آن محل سرد و سکون گذشته نیست، بلکه شهر امروزی جایی ست که می توان در آن صداهای متفاوتی را به نظاره نشست. چنین شهری جایی ست برای حضور افراد متفاوت و مکانی ست که رخداد هر رویدادی در آن ممکن است. شهر در مفهوم امروزین دیگر آن محل پیشین که تنها از محله های تنگ و باریک می گذشت، نیست بلکه جایی ست که می تواند محدودیت ها را در پشت سر خویش پنهان ساخته تا افراد متفاوت در آن امکان حضور داشته باشند. دیگر چنین شهری را نمی توان- همچون گذشته- تنها جایی برای تجمیع افراد با پیوندهای خونی و با آداب و رسوم اجتماعی خاص دانست بلکه شهر امروزی جایی ست که می تواند افراد، افکار و صداهای متفاوت را در درون خویش جمع آورد. چنین مکانی باید بتواند- همچون آن رهبر ارکستر- از این همه تفاوت ها، هارمونی لازمه را جهت زندگی و نیز برای بقای هویت خویش ایجاد کند. و از همین روست که حضور در شهر نیاز به اندیشه دارد تا با راه ها و ایده های نو، بسترهای لازمه برای ایجاد چنین هارمونی را شکل دهد. هرچه این هارمونی رساتر باشد، آلام یک شهر کمتر می گردد.

بر پایه چنین اساسی، نگاه ما در «تجربه و شهر» نگاه کثرت گرایانه ای است تا بتواند در این بستر، درکی عمیق و پیچیده از شهر را جایگزین درکی ساده و تثبیت شده قرار دهد. بنابراین در این شماره از زوایای متفاوتی به این امر نگریسته شده است.
– در بخش امضا مطلبی آمده تحت عنوان «پنجره ای دیگر برای نگریستن به شهر»!
– دکتر مرتضی میرغلامی در بخش راهبرد از «تجربهِ شهر» می گوید.

■ بخش شهر
در بخشِ «شهر» مجله 6 مطلب آمده است:
– دکتر مرتضی میرغلامی و مهندس شیرین نقاش حامد، در مقاله ای مبسوط به بررسی تحولات ساختاری محله پاساژِ تبریز تحت عنوان «تحولات ساختار فضایی محله پاساژ تبریز در دوران گذار و تجدد» پرداخته است.
– سیدمرتضی حسینی در یادداشتی تحت عنوان «مبانی شکل‌گیری جامعه‌ی مدنی در تبریز» به بررسی شکل گیری جامعه‌ی مدنی فراتر از جامعه‌ی شهری صِرف پرداخته و عنوان نموده که اما هسته‌ی اصلی و استخوان‌بندی این جامعه‌ی مدنی در واقع شهر ایده‌آل به مفهوم «وبری» است.
– «گمشده گی الگوهای هویت شهری» عنوان میزگردی است با حضور دکتر مرتضی میرغلامی، دکتر احد نژادابراهیمی، و مهندس کامران دهقان، در رابطه با شهر، شهروندی، مطالبه گری و هویت سیال در آن، که حضار به ارائه دیدگاه های خود در این خصوص پرداخته اند. دکتر نژادابراهیمی می گوید که «به نظرم ما رعیت هستیم، و تفاوتی هم ندارد که رعیت سنتی باشیم و یا رعیت مدرن»، اما دکتر میرغلامی معتقد است «گرچه ما هنوز شهروند نشده ایم ولی رعیت هم نیستیم چرا که مطالبه گر هستیم». اما دکتر دهقان گم شده گی هویت را ناشی از ورود مدرنیته به عنوان بخشی از فرآیند تحولات فکری، فلسفی بشر در گذر از جهان سنتی به جهان مدرن می داند که سبب تغییرات گسترده ای گردیده است.
– «نتوانستیم توسعه کالبدی را با روح شهر سازگار کنیم»، عنوان گفتگویی است با مهندس امیر شاه گلی. گفتگو با مهندس «شاه گلی» از این جهت مهم است که وی در حالی که همکاری در اجرای سه طرح بزرگ شهری تبریز (محدوده صاحب الامر، پیرامون مسجد کبود، و چهارراه منصور) را در کارنامه خود دارد، اما از طرفی دیگر سخت منتقد این طرح هاست چرا که معتقد است در این پروژه ها نیازهای مردم درنظر گرفته نشده اند و به همین دلیل نتوانستند وارد جریان زندگی شهری گردند. گرچه مهندس شاه گلی در نهایت نتیجه گیری می کند که این پروژه ها جذب بافت شهری خواهند شد.
– «توسعه آمرانه، تخریب عامدانه!» عنوان گفتگوی چالشی است که بیشتر به بررسی سیاست های شهری «محمدعلی تربیت» در شهرداری تبریز پرداخته است. در این گفتگو، دکتر تورج روشنایی معتقد است که اقدامات شهری محمدعلی تربیت، همگی در راستای مهار قدرت انقلابی گری تبریز بود که به صورت سیستماتیک و دانسته- در حوزه تغییر ساختارهای شهری تبریز- انجام می گردید. محمدعلی تربیت که از سال ۱۳۰۷ تا ۱۳۰۹ عهده‌دار ریاست شهرداری (بلدیه) تبریز بود اقدام به احداث چندین خیابان بزرگ و نیز طرح هایی نظیر احداث باغ گلستان در محل قبرستان گجیل تبریز گردیده بود، نمونه ای از همان اقداماتی که در این گفتار همگی آنها جهت دار و حتی خیانت آمیز! و در راستای سیاست های توسعه طلبانه پهلوی اول دانسته می شود تا بتوانند از اقتدار تبریز بکاهند، همان وضعیتی که به نظر دکتر روشنایی تاکنون نیز ادامه دارد. گرچه وی معتقد است که امروزه این سیاست با ندانم کاری ها و به دلیل وجود مدیران کوتوله ای! ادامه می یابد.- «نگاهی بر شهر در تمدن اسلامی» عنوان تحقیقی دیگری ست از دکتر «مصطفی جدیدی» و مهندس «آرزو باقری» که در این مقاله به تبیین چهره شهرها در تاريخ انبيا پرداخته است.

■ بخش فرهنگ
– در این بخش، حسن علیزاد پروین- تحت عنوان تاریخ شفاهی- گفتگوی مفصلی داشته است با مهندس اکبر تقی زاده تحت عنوان «تعریف شهر
بدون تعامل اجتماعی ممکن نیست!».
مهندس اکبر تقی زاده تبریزی الاصل- به عنوان یک متخصص معماری و شهرسازی- از اوان جوانی ناظر و شاهد رشد بی رویه و بی برنامه شهر تاریخی و فرهنگی تبریز بوده و همواره با دغدغه بی توجهی به فرهنگ مردم در ساخت شهر و کم توجهی به بافت قدیمی و نقش تاریخی و اصالت معماری، هر جا مسئولیت داشته و یا فرصتی به دست آمده نقد و اعلام کرده و پیوسته اصول و یافته های علمی و پژوهشی خود را مطرح کرده اند. بر همین اساس، گروه پژوهش تاریخ شفاهی با طرح این سوال که از نظر معماری و ساخت شهر بر مبنای تاریخ و فرهنگ مردم، چه بر سر شهر تبریز آمده است؟ به سراغ آقای تقی زاده رفته است. لازم به ذکر است که مهندس تقی زاده یک دهه در راس اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی قرار گرفته بودند، که نظرات کارشناسی و مرور فعالیت های موثر ایشان، حاصل این گفتگوست.
– همچنین در بخش فرهنگِ مجله «تجربه و شهر» مجتبی نهانی نیز صفحاتی را به «ادبیات و شهر» اختصاص داده است. در این بخش یادداشتی می خوانیم از «ودات آکیللی» تحت عنوان «ادبیات منعکس شده در شهر، شهر منعکس شده در ادبیات»- همچنین ترجمه گفتگویی آورده شده درباره شعر و شهر با «حیدر ارگولن»- «نقش شهرها در ادبیات مدرن» عوان مقاله دیگری در این بخش است- یادداشت «شاعر خیابان ها» به معرفی هنرمندی بی‌نام می پردازد که با ترمیم سنگفرش خیابان‌ها و دیوارهای ترک خورده، آثار هنری رنگارنگی ساخته است- و سرانجام شعری از «محمدرضا شیرین نیا» پایان بخش صفحات مربوط به ادبیات و شهر است.

■ بخش مدرنیته
در بخش مدرنیتهِ مجله «تجربه و شهر» 5 مطلب آورده شده است:
– «مفهوم شهروندی» عنوان مقاله ای ست مفصل به قلم «عایشه قاضی اوغلو» که دکتر «جلیل یعقوب زاده» آن را ترجمه نموده است. نویسنده در مقدمه یادداشت خود آورده است: امروزه، با اهمیت یافتن روز افزون فرایند جهانی شدن، اصطلاح شهروندی به تدریج در حال جدا شدن از مفهوم ملت- دولت می باشد. ملت- دولت، در حالی که روزگاری به حق تعیین سرنوشت ملت ها جهت می بخشید، امروزه به صورت مانعی در برابر گسترش مشارکت سیاسی درآمده است. امروزه «غیر ملی سازی از شهروندی» به شرط لازم گسترش مشارکت سیاسی تبدیل گشته است. ملی گرایی، پویایی و سرزندگی ای که در دوره پیدایش اولیه خود (یعنی در اثنای انقلاب فرانسه) به مشارکت سیاسی بخشیده بود، از دست داده است. ملت- دولت به جای آن که تسهیل کننده مشارکت سیاسی باشد، به مانعی در برابر آن تبدیل شده است. از این رو، فرایند دموکراتیک سازی شهروندی به تدریج به غیر ملی سازی از آن منوط و مشروط گشته است.
در این یادداشت چارچوب های نظری مفاهیم «شهروندی پسا ملی»، «شهروندی غیر ملی سازی شده» و… مورد تحلیل قرار می گیرد.
– «زنان و عرصه عمومی!» عنوان یادداشت دیگری است که نقدی ست بر عرصه عمومی تک جنسیتی، و تجربه روزمره زنان در آذربایجان.
نویسنده در باره هدف تحریر مقاله خود می نویسد: هدف این یادداشت تاکید بر این مهم است که حیات اجتماعی زنان آذربایجان یا سایر ملت‌های غیرفارس را نمی‌توان تنها در چهارچوب کلی و زیر چتر «زنان ایرانی» بررسی کرد، چرا که همه زنان ساکن جغرافیای سیاسی ایران از شرایط، امکانات و حتی محدودیت‌های یکسانی برخوردار نیستند و حتی محدودیت‌های اعمال شده هم در یک طبقه بندی مشخص و همگونی قرار نمی‌گیرند. به همین دلیل فمینیسم اینترسکشنال به عنوان ابزار تحلیلی در مواجهه با این پیچیده‌گی ها و درهم تنیده‌گی ها ضروری است.
– «نقش معماری در ناآرامی‌های اجتماعی!» نگرشی ست بر تبیین نسبت معماری و امر سیاسی. «نیل لیچ» نویسنده مقاله سخن آغازین خود را با نظریه لوکوربوزیه شروع کرده و می نویسد: «یا معماری یا انقلاب»- سال ۱۹۲۲ لوکوربوزیه در این مقاله چنین نوشت: «این مسئله‌ بناست که در بنیاد ناآرامی اجتماعی امروز خفته است- معماری یا انقلاب». لوکوربوزیه نیز مثل بسیاری از معماران جنبش مدرن به نقش اجتماعی معماری اعتقادی راسخ داشت. در عصر دگرگونی‌های سیاسی و اجتماعی عظیم، او هم معماری را در حکم اسبابی حیاتی در پرداختن به مصائب جامعه معاصر می‌فهمید. به باور او معماری شایسته به مصاف ناآرامی‌های اجتماعی می‌رود. بهتر بگوییم؛ معماری می‌تواند از وقوع انقلاب جلوگیری کند.- در مقاله «طراحی شهری در خدمت دیکتاتورها» نویسنده توضیح می دهد که: اعتراضات چند سال اخیر در نقاط مختلف جهان مکرر نام میدان ها را در اخبار به گوش رسانده است. این مقاله توضیح می دهد که چگونه طراحی شهری امکان مشارکت عمومی خصوصا برای اعتراضات گروهی را فراهم می کند و چگونه حکومت های توتالیتر با علم به این موضوع با تهدید یا گستردگی شدید میدان رفتارهای اجتماعی را کنترل می کنند.
– پایان بخش مجله نیز ترجمه ای است از گفت‌و‌گو با «ماسیمیلیانو فوکساس» معمار مطرح ایتالیایی تحت عنوان «معماری باید زندگی مردم را ارتقا دهد».

■ عوامل تحریریه ای مجله
مجله «تجربه و شهر» چهارمین مجله از گروه رسانه ای «غروب آنلاین» است، با عوامل تحریریه ای و اجرایی زیر آغاز بکار کرده است:
– صاحب امتیاز و مدیر مسئول: علی حامد ایمان
– سردبیر: سئودا میرزازاده اصل
– دبیر شورای سیاستگذاری: دکتر مرتضی میرغلامی
– شورای نویسندگان:
دکتر احد نژاد ابراهیمی- دکتر علی اکبرزاده- مهندس کامران دهقان- دکتر بهروز ساری صراف- دکتر تورج روشنایی- سیدمرتضی حسینی- مهندس شیرین نقاش حامد
– ادبیات و شهر: مجتبی نهانی
– گزارش و خبر: غلامرضا سبحانی
– مشاور هنری: محسن هادی
– دبیر عکس: مهران چراغچی بازار

■ نحوه تهیه مجله
هم چنان که بارها اعلام گردیده، با توجه به ضرورت های پیش آمده در نحوه توزیع نشریات، مجلات مختلف «گروه رسانه ای غروب» صرفا از طریق آبونمان توزیع و به فروش می رسد. برای دریافت نسخه کاغذی اولین شماره مجله «تجربه و شهر» (از طریق پست سفارشی)- در 190 صفحه- می توانید مبلغ 70 هزار تومان به شماره کارت زیر واریز کرده و آدرس خود را برای ما ارسال دارید:
کارت بانک تجارت:
5859831065829292
به نام: علی حامد ایمان

■ راههای ارتباط با نشریه:
– تلگرام، واتساب: 09147760366
– ایمیل: goroobonline@gmail.com
– کانال تلگرام: goroobonline
– صفحه اینستاگرام: goroobonlin
– وب سایت: www.goroobonline.ir
– تلفن دفتر: 35570160-041

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز