انتشار شماره 43 مجله اقتصادی «انجمن»

انتشار شماره 43 مجله اقتصادی «انجمن»
 آبان ۱۵, ۱۴۰۰  goroob online  اخبار , انجمن
انتشار شماره 43 مجله اقتصادی «انجمن»

سخن آغازین این شماره بازخوانی حادثه مراسم معارفه استانداری آذربایجان شرقی است. حادثه ای که علل و انگیزه آن هر چه که باشد، می تواند معیاری برای عمومی کردن کاربرد و اعمال خشونت آمیز باشد، خشونتی که بارها و بارها در طول چهار دهه اخیر، همواره به طرق مختلف و از طریق افراد و نهادهای فراقانونی و غیرپاسخگو اعمال شده، بدون این که مورد بازخواست جدی قرار بگیرد. عدم چنین بازخواستی- و یا به عبارتی چشم بستن بر روی اِعمال چنین خشونت هایی- طبیعتا دارای تبعاتی است که حرکت اخیر در تبریز را نیز می توان از نمونه چنین تبعاتی دانست.

کلمه خشونت گرچه طیف گسترده‌ای را پوشش می‌دهد، اما از آنجایی که حکومت ها در بکارگیری زور و اعمال خشونت- علیه مخالفان و حتی منتقدان خویش- همواره مدعی مشروعیت و اقتدارند، آن را موجه جلوه می دهند. اما لازم به قید است که این مشروعیت و اقتدار، زمانی می تواند واقعی و موجه قلمداد گردد که مورد رضایتمدی جامعه بوده و از حدود قانونی خویش برخوردار باشد. چنین کارکردی می تواند- حداقل در حوزه سیاست- خشونت را از سیاست دور کرده و شرایط حیات سیاسی را روان تر و سالم تر گرداند.

گرچه دولت های مدرن در تمامی دنیا، با استناد به اصل حاکمیت، از لحاظ قانونی کاربرد سازمان یافته نیروی فیزیکی را در اختیار داشته و می تواند آن را از طریق نهادهای تحت امر خویش اعمال نماید اما این چگونگی کاربرد چنین قدرتی است که می تواند سرچشمه اقتدار و یا سرمنشا خشونت باشد. بنابراین مرز باریک و شکننده ای مابین اقتدار و خشونت وجود دارد. طبیعتا همه دولت ها- و به تبع آن نهادهای وابسته به وی- مدعی کاربرد اقتدار بوده و درصدد توجیه اعمال خود هستند. و بر همین اساس چشم خود را بر روی بسیاری از ناهنجاریهای موجود در جامعه می بندند، اما در نهایت این جامعه است که تشخیص مشروعیت اقتدار را بر عهده داشته و می تواند به وسیله ابزارهای مخصوص به خود، در این خصوص نظر دهد.

 

– در ادامه همین موضوع، غلامرضا طباطبایی مجد نگاهی کرده به سیلی هایی که در طول تاریخ مابین شخصیت های سیاسی و علمی ر و بدل شده است، سیلی هایی که گاه جریان تاریخ را تغییر داده اند. سیلی حسين‏خان احياءالسّلطنه بهرامي در پايان جلسۀ‏ مجلس مورخ ۲۷ اسفند ۱۳۰۳به گوش سيدحسن مدرس، سيلي سرهنگ مين‏باشيان به گوش عيسي صديق‏اعلم، سیلی داريوش فروهر بعد از كودتاي ۲۸ مرداد بر صورت سربازجوي فرمانداري نظامي، سیلی صالح رييس مدرسۀ‏ مامايي تهران در سال ۱۳۲۵ به گوش سيمين بهبهاني، سیلی که سرهنگ ‏محمدتقي مجيدي از يك دانشجوي سال دوم دانشكدۀ‏ افسري خورد، سیلی آقاسيد ابوالفضل مشهور به «آقا ابول» در آستانۀ‏ رفراندوم و سفر شاه به قم (سال ۱۳۴۲) جهت جلب مردم به رفراندوم به گوش سرهنگ رضايي يكي از فرماندهان نيروهاي پليس قم، سيليِ جمال امامي نمايندۀ مجلس به گوش سرتيپ گلشائیان فرماندار نظامي تهران، سيلي‏ كلنل پسیان بر گونۀ رضاخان (رضاشاه آينده)، كشيدۀ‏ محکم حاج‏ميرزاحسن‏آقامجتهد به صورت شيخ سليم، و…

 

■ بخش دیدگاه

– چرا جهان سوم، دلبسته زندگی بی قدر و منزلت است؟!/ دکتر مهدی شبروهی- حقوقدان

– موقعیت دوگانه ایران در اقتصاد سیاسی جهانی و منطقه ای

 

■ گزارش خبری

– شکوفایی در سایه محدودیت؛ توسعه در ارس/ گزارشی از عملکرد سه ساله سازمان منطقه آزاد ارس

– تغییر مسیر کشاورزی دنیا از اراضی خُرد به اراضی تجمیع شده بزرگ!/ گزارش نشست کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تبریز

– نگاهی کوتاه به انتخابات نهم نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی/ غلامرضا سبحانی

 

■ توروش- ویژه فرش دستباف

– قالی های موضوعی/ محمود روفه گرحق

– مکتب قالی تبریز در آستانه تحول!/ علی سلیمانی

– تبدیل هفت حوض محوطه موزه فرش به باغچه

 

■ بولتن ترجمه

– خاورمیانه و رشد اقتصادی آن

– اسناد پاندورا، ثروتی که رهبران جهان سران پنهانی می‌اندوزند

– ایران در مسیر جاده های ابریشم چین

– پیشنهاداتی برای خروج از مصرف گرایی

■ نحوه تهیه مجله

با توجه به ضرورت های پیش آمده در نحوه توزیع نشریات، مجلات مختلف «گروه رسانه ای غروب» صرفا از طریق آبونمان توزیع و به فروش می رسد. فرم اشتراک در شبکه های مجازی ما موجود می باشد. اما اگر چنانچه صرفا تک نسخه کاغذی شماره 43 مجله «انجمن» (از طریق پست سفارشی) را می خواهید می توانید مبلغ 35 هزار تومان به شماره کارت زیر واریز کرده و آدرس خود را برای ما ارسال دارید:

کارت بانک تجارت:

5859831065829292

به نام: علی حامد ایمان

 

■ راههای ارتباط با نشریه:

– تلگرام، واتساب: 09147760366

– ایمیل: goroobonline@gmail.com

– کانال تلگرام: goroobonline

– صفحه اینستاگرام: goroobonlin

– دفتر: 35570160-041

– وب سایت: www.goroobonline.ir


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز