اصول حکمرانی | علیرضا پورآقابالائی

اصول حکمرانی | علیرضا پورآقابالائی
 فروردین ۱۸, ۱۴۰۰  goroob online  نگاه , اقتصاد
اصول حکمرانی | علیرضا پورآقابالائی

اصول حکمرانی | علیرضا پورآقابالائی

عدم توجه به سخنان منطقی کارشناسان از سوی مردم و مسئولان!
علیرضا پورآقابالائی – عضو اتاق بازرگانی تبریز

نه مردم و نه مسئولان گوش شنوایی برای سخنان منطقی قلیل کارشناسان گمنام و درستکار کشور ندارند و هر دو گروه مشغول ادامه رفتار اشتباه خود بوده و کشور را به خطر انداخته اند. سالهاست خطر رفتارهای اشتباه مسئولین و مردم مورد تذکر کارشناسان لایق و درستکار کشور بوده و تنها سبب کنار گذاشتن و مهجور شدن آنها در گوشه اتاق‌های زندان گونه سازمانها شده است.
مسافرت در ایام کرونا، ریختن آشغال در محیطهای عمومی و طبیعت، عدم رعایت حق دیگران، رشوه دادن و رشوه گرفتن، عدم وجدان کاری، کم فروشی، گرانفروشی، خدمات نامناسب، مفعت طلبی، دزدی و اختلاس، داوطلب شدن برای مسئولیت بدون داشتن مهارت کشورداری و جایگاه های مهم شوراها، و با هزاران تاسف جنگ و تخریب برای برنده شدن در این مبارزه نابرابر، مسئولیت ناپذیری، انداختن تقصیر به گردن دیگران، تحریم‌ها و… مردم و مسئولین خودشیفته ای که زیر بار مشکلات «به زانو درآمده» ولی به بهانه های مختلف دست از افکار و رفتار اشتباه خود برنداشته، گوش شنوایی برای حرف حساب ندارند و هم اکنون کشور و خود را دچار مشکلات فراوان نموده و بدنبال علت آن می گردند!

■ هنر برقراری ثبات، در دنیای بی ثبات
ممکن نیست در کشورهای بی ثبات شاهد پیشرفت و توسعه باشید، بی ثباتی به هر دلیل جلوی شکوفایی را خواهد گرفت. برقراری ثبات در دنیای بی ثبات کار هر فردی نیست، لذا قلیل افرادی توانایی حکمرانی و تشکیل یک حکومت ابرقدرت را دارند.
بنیان گذاران حکومت آمریکا آن چنان ثباتی را پی ریزی نمودند که در طول دویست سال بعد، امریکا بتدریج از یک سرزمین وحشی به ابرقدرت جهان تبدیل گردید و در این مدت حتی توانست دشمنان قدرتمند و بزرگی مانند حکومت پهناور شوروی را (به کمک مسئولان نادان خود شوروی) از سر راه برداشته و منطقه ثروتمند خاورمیانه را عملا تصرف و اشغال نماید.
حکومت چین نیز در طی سی سال اخیر سعی نموده عملا با رها کردن افکار غلط گذشته، با الگو گیری از حکومت امریکا برای تشکیل ابرقدرتی در شرق تلاش نماید که موفق هم گردیده است.

عوامل اصلی ایجاد ثبات:
– برقراری تعادل و توازن کامل در جامعه
– نظام «اجرایی- مقرراتی» کارآمد
– اقتصاد آزاد متکی بر بخش خصوصی
– تامین آرامش عمومی و عدالت فراگیر
– اعطاء آزادی‌های اجتماعی مشروع
-دوری از افراط گرایی مذهبی و نژادی
– استفاده از نخبگان با هر مذهب و نژاد
-بستن راههای فساد و انحصار
-تشکیل احزاب رسمی پاسخگو
– کاردانی و درستکاری، تنها شرط برای ورود به انتخابات و یا اعطای مسئولیت.

پس بشارت ده به افرادی که به همه سخنان گوش فرا مى‏دهند و بهترين آن را پيروى مى كنند اينانند كه خدايشان راه نموده و اينانند همان خردمندانند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز