آخرین استکان چای تاریخ!

آخرین استکان چای تاریخ!
 مهر ۲, ۱۳۹۹  goroob online  اخبار
آخرین استکان چای تاریخ!

آخرین استکان چای تاریخ!

برخی جاها فقط یک مکان هستند، مکانی برای بودن، نشستن، و گذشتن. اما بخشی دیگر این چنین نیستند چرا که چنین مکان هایی محلی هستند برای حضور، که این حضور پس از آن میشود یک تاریخ و تاریخ را می سازد و روایت می کند.
یکی از این مکان های محل حضور، عکاسخانه جدیدالاسلام بود که خود تبدیل شده بود به یک تاریخ و تکه ای از تاریخ این سرزمین. و درست از همین جاست که رفتن این عکاسخانه از تبریز به مثابه کنده شدن تکه ای از خاک این شهر و تبریز است که با رفتنش تکه ای از تبریز را با خود می برد.و این چنین رفتنی از تبریز درداور است.
عکاسخانه جدیدالاسلام محل حضور تمامی هنرمندان شهر بود، محل حضور تاریخ، محل حضور مشروطیت، محل حضور شخصیتهای تاریخی، و محل حضور دوربین هایی که روزگاری انها نیز نقش های مختلفی از تاریخ را در درون خویش روایت کرده اند.
اما افسوس بار دیگر در اثر بی لیاقتی و بی مسئولیتی مسئولین شهری تکه ای از تاریخ تبریز کنده شد و محلی که خود روزی تاریخ می ساخت و به روایت تاریخ می نشست، خود به تاریخ پیوست. اکنون چنین مسئولانی سر به بالا گیرند و به بدرقه چنین مرگی بشتابند!
امشب آخرین استکان چایی خود را در عکاسخانه جدیدالاسلام و در این تکه از تاریخ شهر نوشیدم، در مکانی که هر بار تکه ای از مجلاتم در آنجا و با آنجا شکل می گرفت و هر باری که نیازی به روایت بخشی از تاریخ داشتیم، تکه ای از آن روایت را در این محل می یافتیم.
برای چنین رفتنی، باید به سوگ نشست نه این که چیزی نوشت!


2 پاسخ به “آخرین استکان چای تاریخ!”

 1. سلام
  چرا مطلب رو‌گنگ‌گذاشتبد ؟
  این عکاسخامه دقیقا کجای تبریز بوده ؟
  چه کسی خرابش کرده و‌با چه علتی ؟
  گفتی از نبریز رفته ! آیا جایی تغییر مکان داده ؟!!

  • goroob online گفت:

   جناب آقای محمد صدقی
   سوالات شما به جاست ولی لازم به ذکر است که در این باره گزارش و گفتگوی مفصلی انجام گرفته که در شماره هفتم مجله هنر و اقتصاد، بزودی می توانید بخوانید. ولی عجالتا ماجرا از این قرار است که استاد محمد علی جدیدالاسلام، که بزرگترین مجموعه دوربین های عکاسی را در ایران دارد و نیز مجموعه دار بزرگ عکس های آرشیوی است، پس از نزدیک به 40 سال تلاش نتوانست مسئولین تبریزی را در جهت ایجاد یک موزه تخصصی عکاسی متقاعد کند. او در نتیجه این بی مهری ها تصمیم گرفت که برای همیشه تبریز را به مقصد تهران ترک گوید. در آنجا ظاهرا قرار است که در برج ازادی تهران بخشی را به این موزه اختصاص دهند.
   با تشکر از دقت نظر جنابعالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق متعلق یه نشریه می باشد

طراحی سایت ، فرابین پندار تبریز

مجله غروب آنلاین